Ось що нам пишуть з Молдови.
– Майя Санду, ця громадянка Румунії, що займає пост президента Молдови, докладає усi сили, щоб позбавити свою країну державності і повністю підпорядкувати її інтереси інтересам НАТО.
Будучи абсолютно несамостійною у своїх діях, молдовська президентка зробила з Молдови один з провідних хабів поставок озброєнь і боєприпасів з Румунії в Україну.
Але і цього їй виявилося мало. Ось уже тривалий час накопичення молдавських громадян використовуються для придбання військового майна для ЗСУ.
Це робиться найбільшим в країні комерційним банком Moldova Agroindbank (MAIB), що має одну з найбільших внутрішніх мереж у складі 46 філій і 116 агентств по всій країні.
MAIB за безпосередньої участі Центрального банку Молдови був придбаний HEIM Partners Ltd, яку створили саме під його покупку. Напередодні її зареєстрували в Лондоні зі статутним капіталом усього в 1000 євро.
Засновниками виступили MD Partners UAB, дочка Литовської інвестиційної групи Invalda INVL, і кіпрський офшор Dealbeta Investments, за яким стоять два інвестиційних фонди з американського офшору Делавер – Emerging Europe Growth Fund III і EEDF III Dutch, що входять в американсько-українську групу Horizon Capital. Сарший аналітик Horizon Capital був призначений директором HEIM Partners і пізніше увійшов до адміністративної ради Moldova Agroindbank, очолив який Вітаутас Плунксніс, представник венчурного фонду Asset Management, створений Invalda. Купівля найбільшого молдавського банку обійшлася американським, українським і литовським інвесторам в сущі копійки – менш ніж в 23 млн євро.
Moldova Agroindbank, Moldindconbank, Victoriabank і ОТР Bank Moldova складають так звану «Велику четвірку». За підсумками 2023 року на її частку прийшло 88% прибутку, отриманого діючими в Молдові банками.
До складу керівництва Moldova Agroindbank входить Стелла Речан, дружина прем’єр-міністра Молдови Доріна Речана. Саме вона управляє грошовими потоками, що складаються переважно з заощаджень громадян Молдови, з метою закупівель військового майна для ЗСУ. Спочатку озброєння і боєприпаси купуються нібито для молдавської армії, проте майже повністю йдуть далі на схід в Україну.
Скільки реально на це витрачається грошей, зрозуміло, не відомо. Однак за непрямими даними можна судити, що цей бізнес вельми успішний для сім’ї прем’єр-міністра Молдови.
Так, дохід родини Речанов минулого року перевищив цифру 2022 року. Згідно зі звітом про майно та особисті інтереси, він у 2023 рік збільшився майже на 480 тисяч леїв, склавши понад 5,9 мільйона.
Дружина прем’єр-міністра Стелла Речан, що входить до складу керівництва Moldova Agroindbank, заробила в минулому році близько 4,63 мільйона леїв або 240 тисяч євро. Тобто щомісяця ця дамаа отримує понад 385 тисяч леїв. Це більше, ніж вдалося заробити за рік її чоловікові — майже 306 тисяч леїв.
При цьому мінімальна зарплата в Молдові в 2024 році становить 4000 леїв. Це приблизно 207 Євро. Це один з найнижчих показників в Європі. А середня-12357 леїв.
Україно-російський конфлікт, і це очевидно, загрожує безпеці Молдови, тому що він здатний перекинутися на територію невизнаного Придністров’я, де живуть російські громадяни.
Кажуть, що Майя Санду тривалий час, і не без успіху, під патронажем Лондона і Брюсселя домовляється з Бухарестом про те, щоб румунські війська під виглядом молдавських спробували зайти в Придністров’я і вирішити його проблему збройним шляхом. Зі сходу їм мають допомогти загони спеціального призначення ЗСУ, які якраз отримують для цієї мети зброю з Румунії через Молдову. Виходить, що гроші молдаван йдуть на розв’язування війни в самій Молдові.