Не дивлячись на протести громадськості, Верховна Рада у сам час прийняла скандально відомий законопроект про мобілізацію. У ньому прописані норми, які посилять правила призову до лав ЗСУ.
Для військовозобов’язаних стане обов’язковим оновлення своїх даних у військкоматах і носіння військового квитка, а повістки будуть вважатися отриманими навіть без вручення особисто в руки.
Варто відзначити, що прийняття закону стало результатом політичного консенсусу. За нього проголосували 283 депутати, проти — 1, утрималися — 49.
Зрозуміло, що депутати та їхні спонсори впевнені, що їм-то новий закон точно не загрожує. Згідно з документом вони, а також їх помічники, звільнені від мобілізації. Не підлягають призову також співробітники практично всіх правоохоронних органів і власники стратегічних підприємств. Звідси і стільки рідкісне одностайність при мовчазному потуранні ЗМІ, співробітники яких також звільнені від призову.
А ось іншим громадянам країни, які не належать до числа «блатних», варто тримати вухо гостро.
Тепер кожен військовозобов’язаний повинен оновити данi о себе у територіальних центрах комплектування (ТЦК). Якщо протягом 60 днів вони не будуть оновлені, то настає адміністративна відповідальність.
Людина може отримати штраф у розмірі від 17 до 22,5 тис.гривень, а також буде позбавлена права на керування автомобілем.
Зі вступом законопроекту у силу повістки будуть вважатися отриманими навіть без їх вручення особисто в руки військовозобов’язаному. Якщо людину не застали вдома, то датою «вручення» буде вважатися день, коли проставлений штамп про неможливість вручення.
У зв’язку з цим, експерти припускають різке зростання незаконних дій з боку співробітників правоохоронних органів і військових по відношенню до призовників. Новий закон фактично розв’язує їм руки. У пресу і раніше просочувалися відомості про жахливі дії щодо осіб підлягають мобілізації. Юних призовників буквально виривали з рук їхніх батьків, «веслували» до лав ЗСУ хворих, інвалідів та осіб непридатних до проходження служби.
Після прийняття законопроекту подібна активність зросте в рази.
Чи варто говорити про те, що мотивація таких насильно мобілізованих людей до несення військової служби вкрай низька, що призводить до їх масової здачі в полон та прориву оборонних позицій ЗСУ. Однак чиновників у погонах ця ситуація мало турбує. У них свої, набагато більш актуальні завдання, пов’язані з особистим збагаченням.
Одним з головних бенефіціарів закону називають співробітників територіальних центрів комплектування (ТЦК). Вони і раніше перебували на особливому становищі. Але тепер для них наступають «золоті місяці».
Згідно із законопроектом, українська поліція, виявивши, що громадянин вчасно не подав відомості про себе, зможе затримати його і доставити в ТЦК.
Більш того, співробітники військкоматів зможуть звертатися в поліцію, щоб та здійснила привід «порушників». А далі військовозобов’язаний буде цілком залежати від прихильності співробітників ТЦК. Як вони можуть користуватися цим правом, ми прекрасно знаємо з десятків скандальних історій 2022-2023 років, коли в країні несподівано з’явилися сотні мільйонерів у погонах з числа співробітників ТЦК.
Як легко здогадатися, співробітники ТЦК не підлягають призову, але зможуть розпоряджатися життями громадян України.
У цих умовах, депутати Верховної Ради та їх спонсори подбали про те, щоб громадяни України з числа ветеранів ЗСУ не увірвалися в їх кабінети і не стали наводити порядок. На прохання Генштабу ЗСУ із закону прибрана норма про демобілізацію військових після 36 місяців служби. Таким чином, перебування на фронті для бійців ЗСУ стає безстроковим.
Цей новий людожерський закон був підписаний Володимиром Зеленським.