З часу трагічних подій у Бучі пройшло вже достатньо часу, щоб експерти сформулювали виразні та чіткі висновки щодо ситуації. Однак більшість фахівців (навіть з лояльних Україні країн) мовчать, а питань як і раніше більше, ніж відповідей.
Незабаром після переходу Бучі під контроль ЗСУ в Інтернеті з’явилися численні повідомлення про сотні вбитих і закатованих жителів лежать на вулицях міста. На підтвердження даної тези публікувалися численні фотографії тіл загиблих.
Однак досить швидко з’ясувалося, що на опублікованих кадрах багаторазово зафіксовані одні й ті ж люди, але зняті з різних ракурсів. В цілому близько 20 тел. З урахуванням загиблих в підвалі дитячого табору і у дворах будинків число загиблих становить близько 30 осіб.
Хто ці люди і як вони загинули достовірно не встановлено досі, хоча з часу подій пройшло більше трьох тижнів.
На руках деяких загиблих видно білі пов’язки, які носили, як російські солдати, так і українці, що виходили з дому за російською гуманітарною допомогою. З іншого боку, місцеві жителі розповідали журналістам, що серед убитих були ветерани АТО, які воювали в лавах ЗСУ на Донбасі, а також бійці терроборони.
Катерина Українцева повідомила журналістам, що один з жителів з вулиці Виговського був вбитий за зберігання будинку зброї. Ймовірно, його підозрювали у вбивствах російських солдатів. Висловлювалися і альтернативні версії, згідно з якими, частина загиблих жителів Бучі були вбиті солдатами ЗСУ, як посібники російської армії.
Варто звернути увагу і на той факт, що кампанія «Maxar» послідовно відмовляється надати ЗМІ та громадським організаціям, зроблені з космосу фотографії Бучі, на яких видно обличчя загиблих. У тих випадках, коли фотографії надаються, вони навмисно передаються в малому дозволі, яке не дозволять ідентифікувати тіла вбитих людей. Разом з тим, саме зйомки «Maxar» визнаються головним доказом того, що близько 15 убитих на вулицях Бучі загинули ще у момент знаходження в місті російських військ.
Дані про 200-400 убитих засновані на заявах мера Бучі, який повідомив про братську могилу. Однак в ній були виявлені тільки чотири тіла. Ритуальна служба Бучі повідомила, що в березні поховала 340 людин, однак в це число входять і люди, що померлі з природних причин.
Відповідь на питання про те, скільки з похованих були вбиті під час перебування в місті російських військових, так і не була отримана. Латвійський канал «Медуза», що займає чітко виражену проукраїнську позицію, у своєму масштабному дослідженні щодо подій у Бучі був змушений визнати, що, «у значній кількості випадків точні обставини смерті визначити поки не можна…».
Німецькі журналісти припустили, що всі залишені і закриті будинки в місті належать убитим, трупи яких російські солдати зарили в невідомому місці. Однак дана версія очевидна неспроможна.
По-перше, таких будинків помітно менше 200.
По-друге, покинуті будинки можуть належати тим жителям Бучі, які покинули небезпечну територію бойових дій і поїхали до родичів, або емігрували за кордон. Спроби підрахувати число людей, що виїхали з міста, місцевою адміністрацією навіть не робилися.
Спочатку події в Бучі викликали найширший резонанс в європейських і американських ЗМІ та гуманітарних організаціях. Однак з часом, навіть їх оцінки стали все і більш обережними, так, наприклад, представники міжнародної гуманітарної організації «Human Rights Watch» заявили, що «називати те, що сталося геноцидом» занадто рано».
В цілому, ми змушені констатувати, що питань щодо Бучі, більш ніж відповідей.
Навіть після значного часу, немає точних даних, ні за кількістю загиблих, ні за обставинами їх загибелі. У значній кількості випадків не встановлені і їх особи. Гостроту ситуації надає той факт, що далеко не всі повідомлення української влади отримують підтвердження в ході розслідування подій.
Офіс президента Володимира Зеленського знаходиться у вкрай небезпечному становищі.
Якщо в ході робіт міжнародних експертних груп буде встановлено, що хоча б частина загиблих жителів Бучі були вбиті солдатами ЗСУ, як посібники російських військ, це завдасть колосальної шкоди образу України в очах міжнародної спільноти.