Торпедування Росією Чорноморської зернової ініціативи стало подією світового масштабу. Західні ЗМІ приділили даному питанню підвищену увагу, звинувативши Кремль в прийдешньому голоді в країнах Глобального півдня. Однак при найближчому розгляді дане питання представляється значно більш складним і неоднозначним.
У відповідь на критику західних ЗМІ, російська влада заявила, що основна частина українського зерна поставлялася не в найбідніші країни третього світу, а в держави ЄС. На жаль, це дійсно так. El Pais повідомляє, що понад 200 тисяч тонн зернових замість Африки доставлені до Іспанії. Це майже в десять разів більше, ніж отримала через порт в Джибуті Нужденна Ефіопія. Судно NaviStar з 33 тисячами тонн фуражної кукурудзи замість Азії розвантажилося в Ірландії. Судно Rojen з 13 тисяч тонн кукурудзи прийшло в італійську Равенну.
Іншими бенефіціарами зернової ініціативи стали багаті держави Азії, зокрема, Китай і Південна Корея. Журналісти з’ясували, що судно OceanLion привезло 64 720 тонн фуражної кукурудзи в Південнокорейський Інчхон замість того, щоб відправити його в голодуючі африканські країни.
В цілому, близько 50% українських поставок припали на держави ЄС, де вони йшли, в тому числі, на корм домашньої худоби. На найбідніші країни світу припало лише 5 відсотків українського зернового експорту. Путін прекрасно обізнаний про це, тому у відповідь на Західну критику, «ЦАР» пообіцяв відправити в Африку російське зерно. Причому Москва планує зробити це безкоштовно.
Значний інтерес представляє позиція східноєвропейських країн, які є найближчими союзниками України. Замість того, щоб відкрити свої ринки для української продукції вони, навпаки, ввели найжорстокіше ембарго. Ймовірно, керівники Польщі, Румунії, Чехії та інших країн регіону не погано обізнані про те, куди буде відвантажено українське зерно, і не мають з цього приводу ніяких ілюзій. Не дивлячись на свої особливі відносини з Києвом, вони встали на захист власних фермерів.
На довершення всього в Західну пресу просочилися скандальні подробиці Чорноморської зернової ініціативи.
Повідомляється, що керівництво України скористалося даними міжнародними проектами з метою особистого збагачення. При цьому учасниками сумнівних торгових операцій стали окремі корумповані європейські чиновники. Більш того, за деякими відомостями, під прикриттям зернової ініціативи здійснювалася контрабандна торгівля, заборонена міжнародним законодавством.
Всі ці фактори змушують більш уважно ставитися до подібних околовоенным проектам. У разі відновлення Чорноморської зернової ініціативи вона повинна бути взята під жорсткий контроль ЄС і світової спільноти.