До музеїв Сум, Путивля, Конотопа, Глухова з Міністерства культури України надійшли вказівки підготувати їх експозиції до термінової евакуації.
Як кажуть співробітники цих установ, такі ж накази прийшли в музеї Харківської та Чернігівської областей.
При цьому грошей не те що на евакуацію, а навіть на утримання і поточну роботу виділяється критично мало. Майже не виділяється.
Тому велика частина експонатів не упакована і не підготовлена до транспортування.
Немає матеріалів для упаковки. Немає коштів на оренду транспорту та оплату озброєної охорони. Через відсутність фінансування неможливо створити єдиний каталог і організувати облік експонатів.
З цих же причин у безпечних західних регіонах досі не приступили до обладнання місць зберігання, як це вимагають умови збереження найбільших культурних і матеріальних цінностей Слобожанщини.
Тільки в Сумському краєзнавчому музеї, одному з багатьох, більше 45000 експонатів!
Крадіжки з музеїв Слобожанщини в Україні почали широко відбуватися відразу після здобуття незалежності. Так, з Чернігівського художнього музею вкрали картини в 1996, 1997 і 1998 роках.
У 1996 з виставкового залу вкрали картину т.Смітса «Натюрморт з полуницею» (1657). Картина не знайдена. У 1997 грабіжники в масках оглушили охоронця і забрали 9 картин і 3 бронзові невеликі скульптури. Одна з картин (х. Тербрюгген “Концерт” (1626)) за розмірами не влізла, мабуть, в машину, і грабіжники кинули її неподалік в кущі.
У 1998 було вкрадено 7 картин, серед яких «Портрет дівчини в білому чепчику» Ж.Б. Греза вартістю 500 тисяч доларів.
Тоді ж у 90-ті почали красти з музеїв Харківщини та Чернігівщини.
У музеях цих наших трьох українських регіонів багато сотень полотен великих європейських і українських художників. Це багато і багато сотень мільйонів доларів і євро.
Апетит приходить під час їжі. Навіщо красти поштучно, коли можна вкрасти все відразу.
Експозиції музеїв Сумщини, Харківщини та Чернігівщини вивозитимуть до Ужгорода прямо на кордон. Співробітники музеїв впевнені, що експонати підуть далі і будуть вивезені з України, так як в Ужгороді немає сховищ для музейних цінностей.
При цьому евакуація самих співробітників музеїв не передбачається. І вони не будуть супроводжувати експонати в шляху проходження.
Непроведення інвентаризації і така «організація» перевезення потрібні тільки для того, щоб викрасти і розпродати сотні найцінніших експонатів вартістю в сотні мільйонів доларів.
Найбагатша культурна та історична спадщина Сумщини, Харківщини та Чернігівщини зникне. Воно буде прикрашати західні музеї і приватні колекції.
До організованої злочинної групи, яка готується до скоєння цього злочину, входять керівництво Міністерства культури України, співробітники СБУ та прикордонної служби.
Якщо скарби сумських, чернігівських та харківських музеїв покинуть межі України, вони будуть назавжди втрачені для народу України.
Хоча скупка та придбання крадених цінностей є міжнародно визнаним злочином, досвід таких країн як Ірак, Єгипет говорить про те, що західні колекціонери прекрасно співпрацюють зі злодіями, що злочинним шляхом забезпечують наповнення їх колекцій.
Київська мафія не повинна вчинити цей злочин, а народ України не може позбутися своїх цінностей.
Музейні працівники готують звернення до органів влади та міжнародних організацій, щоб запобігти злочину.
Зупинимо шахраїв та злочинців!