В західних медіа знову заговорили про вибори в Україні. І хоча офіційно в Офісі президента такі розмови називають передчасними, у ЗМІ періодично з’являються зливи розмов окремих провладних депутатів про потенційне голосування навесні, а політичні партії працюють в регіонах над залученням електорату.
Варто розуміти, що в історії з виборами потрібно відштовхуватися від завершення правового режиму воєнного стану та, мінімум, ще плюс шість місяців. Провести вибори швидше не вийде з суто технічних причин, оскільки треба багато що перевірити. Наприклад, проаналізувати, скільки людей в Україні залишилося з тих, хто може голосувати, в який спосіб вони можуть це зробити та інше.
Звісно, питання проведення виборів під час воєнного стану обговорювалося, але від такого сценарію вирішили відмовитися. Адже, за таких умов, навіть відкинувши питання забезпечення безпеки під час голосування, ті політичні сили, які програють, матимуть беззаперечний аргумент, щоб врешті заявити: “ці вибори нелегітимні”. Навіть наші партнери зазначають, що вибори під час війни – дуже ризикована історія, в тому числі через те, що легітимність новообраних органів буде піддаватися сумнівам.
Наскільки мені відомо, зараз існує два сценарії проведення виборів у разі, якщо вони будуть призначені.
Перший передбачає, що спочатку проведемо місцеві, а через невеликий період часу – президентські та парламентські. Згідно з другим сценарієм усі вибори відбуваються одночасно. Так би мовити, щоб два рази не вставати. І заодно – заощадити на друку бюлетенів і таке інше…
Станом на зараз думають, коли завершиться гаряча фаза війни і, відповідно, можна буде хоча б приблизно визначити, коли ці вибори можуть відбутися. З іншого боку (хоча про ці питання зараз думають менше), поки що взагалі не зрозуміло, якою буде виборча система, яким буде виборчий кодекс і так далі.
У будь-якому разі, те, що зараз відбувається серйозне пожвавлення в цій темі – факт. Достатньо подивитися на елементарні речі: що чиниться в регіонах. Думаю, багато партій працюють там в руслі виборів “про всяк випадок”. З іншого боку, вони вже мають чіткіше розуміння, що зі зміною влади у Сполучених штатах, активізації розмов про перемир’я, завершення гарячої фази війни, наступне питання, яке нам поставлять партнери після цього: “Коли ви проведете вибори?”.
Насправді на це є запит не лише у партнерів, а й у суспільства. Тому реальна підготовка ведеться. Але точної дати проведення потенційних виборів поки не має. Це точно не ті дати, які називають поважні західні видання типу The Economist (травень 2025 року). На мій погляд, раніше за осінь 2025 року вони навряд можливі.