У 2021 році журнал Forbes Ukraine оцінив вартість активів Порошенка 1,6 млрд дол. Аналогічна оцінка статків була і у 2013 році – до президентства. Після початку великої війни майно і компанії політика подешевшали вдвічі до 730 млн дол.
Найбільші і найвідоміші активи, які формували основу статків Порошенка, – кондитерська корпорація Roshen, автомобільні заводи “Богдан”, аграрна компанія “Укрпромінвест-агро”, телеканали “П’ятий” і “Прямий”, завод “Кузня на Рибальському”, “Міжнародний інвестиційний банк”, фітнес-клуб “5 елемент”.
В останні роки бізнес-імперія п’ятого президента суттєво поріділа. Усе почалося у 2014 році з передавання частини активів у “сліпий траст”, а продовжилося у 2019 році переоформленням великої кількості компаній на сина Олексія.
ЕП виносить за дужки питання політичної складової запровадження персональних санкцій проти Порошенка і досліджує, які його активи може заблокувати або навіть націоналізувати держава.
12 лютого Рада національної безпеки і оборони (РНБО) заблокувала активи народного депутата Петра Порошенка, ідеться в додатку до рішення, опублікованому на сайті президента. 13 лютого рішення затвердив Володимир Зеленський.
Крім заборони на розпорядження і користування майном, Порошенко не зможе проводити торговельні операції, виводити кошти за кордон, виконувати фінансові зобов’язання, збільшувати статутний капітал підприємств.
Наразі невідомо, чи буде конфісковане майно експрезидента і чи передадуть його в управління Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА). Але відомий інший факт: блокування не має терміну завершення, тобто носить ніде не прописаний статус “назавжди”.
санкції проти пʼятого президента запровадили за поданням Кабміну з трьох причин:
- дозвіл державній енергетичній компанії “Центренерго” купувати вугілля з окупованих територій Донбасу під час перебування на посаді президента;
- робота в уряді Януковича міністром закордонних справ;
- працюючі активи в Росії та в Криму – фабрика “Рошен” у Липецьку та Севастопольський морський завод.
За словами співрозмовників ЕП, санкційне подання на Порошенка уряд розглядав 12 лютого о 18:00 на позачерговому закритому засіданні, яке “переносили багато разів”.
Кондитерська корпорація Roshen – найбільший виробник солодощів в Україні. Кондитерський бізнес займав 69% у структурі статків Порошенка у 2021 році, порахував Forbes Ukraine.
Roshen посідає 24 місце у світовому галузевому рейтингу кондитерських компаній Candy industry. У 2023 році сумарний виторг усіх юридичних осіб у структурі Roshen становив 31,9 млрд грн, у 2024 році він збільшився на 15% орієнтовно до 36,7 млрд грн. У 2023 році прибуток корпорації становив 5,6 млрд грн.
У 2019 році, після поразки на президентських виборах, Порошенко почав переписувати юридичні особи корпорації на старшого сина Олексія. Олексій Петрович нині є кінцевим бенефіціарним власником фабрик і концерну загалом.
Адвокати Порошенка-старшого повідомляли, що у 2019 році Олексій Порошенко уклав контракт з міжнародною компанією і виїхав працювати за кордон. За інформацією джерел УП в партії “Європейська солідарність”, нині він перебуває за кордоном.
Фабрику “Рошен” у Липецьку Росія націоналізувала у 2024 році. Завод у столиці Угорщини Будапешті Roshen вирішила закрити через нерентабельність. За кордоном у корпорації залишається одна фабрика – клайпедська (Литва).
Порошенко має чимало готівки та коштів на банківських рахунках. Це другий за обсягом актив народного депутата.
Згідно з декларацією, Порошенко зберігає готівкою 60,1 млн дол., 329 млн грн, 236 тис. євро та 138 тис. фунтів стерлінгів. До слова, 60 млн дол. готівкою важать близько 600 кг і мають об’єм 0,7 кубометра. Заощадження у гривні Порошенка важать близько 380 кг.
На банківських рахунках в Україні та за кордоном Порошенко зберігає 14,3 млн дол., 24,2 млн грн, 5,4 млн євро. Крім того, депутат активно інвестує в українські і закордонні цінні папери та облігації.
Найбільший дохід у 2023 році він отримав від Rothschild Trust, якому передавав в управління Roshen під час свого президентства: 329,1 млн грн. Крім того, Порошенку повернулися кошти, інвестовані в американські державні облігації – 411,8 млн грн.