Поки українські ЗМІ активно обговорюють чергову «майже вирішену» відставку прем’єра-довгожителя Дениса Шмигаля, стало відомо про ймовірні масштабні перестановки в парламенті.
За попереднім задумом, перезавантажити планується відразу всю систему «уряд–Верховна Рада». Тепер картина стає більш повною. За даними кількох високопоставлених джерел у владі, Банкова планує провести відставки-призначення «великим пакетом», в який також увійдуть посади голів парламентських комітетів. Крісла хитаються як мінімум під п’ятьма з них.
У зоні ризику перебувають голови комітетів:
- з питань організації державної влади місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування – Олена Шуляк,
- з питань соціальної політики та справ ветеранів – Галина Третьякова,
- з питань енергетики та ЖКГ – Андрій Герус,
- з питань антикорупційної політики – Анастасія Радіна,
- з питань фінансів, податкової та митної політики – Данило Гетманцев.
Особливо несподівано у переліку на вихід бачити останнє прізвище: Гетманцев є одним з найбільш яскравих та впізнаваних голів комітетів (він навіть вів парламентське засідання, коли Рада відправляла у відставку ексспікера Дмитра Разумкова). Очільник фінансового комітету виявляє неабияку медійну активність та дозволяє собі коли натяками, а коли й прямо критикувати рішення владної команди. Зокрема, нардеп вщент розносить програму «Національний кешбек», яку реалізує Мінекономіки під керівництвом Юлії Свириденко. Також Гетманцев дорікав цьому міністерству, що воно повністю провалило реформу дерегуляції. Пікантність ситуації в тому, що Свириденко і є той найбільш очікуваний кандидат на прем’єрське крісло, її бачить в ньому голова Офісу президента Андрій Єрмак.
Голова партії «Слуга народу» та керівник комітету з місцевого самоврядування Олена Шуляк – ще один «вічний претендент» на звільнення з обох посад. «Шуляк – це практично другий Шмигаль, все ніби (звільнять) от-от – і ніяк», – сміється один з членів комітету.
Розмови щодо відставки керівника президентської партії велися ще минулого року, тоді ж йшлося про те, що з приходом до уряду віцепрем’єра з відновлення – міністра розвитку громад та територій Олексія Кулеби той вимагає призначити лояльного собі голову профільного комітету. Оскільки Шуляк стійко асоціювалася з попередником Кулеби Олександром Кубраковим, Кулеба бачив у цьому кріслі голову підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Віталія Безгіна.
Відповідно посунутися доведеться нинішній голові Комітет з соціальної політики Галині Третьяковій, яка часто потрапляла у скандали через свої неоднозначні заяви та пропозиції. Хоча скандалів вистачало і у Шуляк: йдеться насамперед про ініційовану нею містобудівну реформу (законопроєкт №5655), що викликала шквал критики.
У голови комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрія Геруса свої причини перейматися за посаду. Депутат перебуває у конфлікті з профільним міністром Германом Галущенком. До того ж, прізвище Геруса останнім часом спливало в декількох скандалах.
Виявилося, що його дружина до недавнього часу була колишнім бізнесовим партнером
підсанкційного бізнесмена Кирила Дмитрієва, який зараз є головним переговорником з боку Володимира Путіна з Вашингтоном.
Голова антикорупційного комітету Анастасія Радіна, що потрапила до «Слуги народу» з громадського сектору, – «біла ворона» у владній команді.
Вона критикує діяльність Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА), роботу антикорупційних структур, Міноборони, фактично стала на бік громадських активістів
у конфлікті навколо Агенції оборонних закупівель.
Це особливо контрастує з закритим стилем роботи керівника схожого за напрямком діяльності комітету з правоохоронної діяльності Сергія Іонушаса.
Соратники Радіної припускають найбільш очевидну причину її ймовірної відставки – «вона просто всіх дістала».
Серед голів комітетів є ще один кандидат «на виліт» – але не через те, що його роботою незадоволені, а навпаки. Керівниця бюджетного комітету Роксолана Підласа у разі пертурбацій в Кабміні є одним з претендентів на Міністерство фінансів замість нинішнього міністра Сергія Марченка. Однак така перестановка ускладнюється тим, що Банкова воліє не чіпати зайвий раз фракцію «слуг», аби не мати головного болю із заміною тих депутатів, що перейдуть на інші посади.
Врешті треба зробити ремарку: всі нинішні плани «загального перевантаження» – це лише зафіксована ситуація станом на кінець червня. Враховуючи, що нардепи зберуться під куполом не раніше 15 липня, за більше ніж два тижні список «неугодних» може зазнати змін.
У парламентарів монобільшості, з якими поспілкувався «Главком», є серйозні сумніви, що красива багаторівнева комбінація Банкової «уряд – парламентські комітети» може бути реалізована на практиці. Надмірне бажання протиснути через парламент усі кадрові питання одним махом, загрожує тим, що може зірватися взагалі все.