Потепління. В ЄС говорять про саміт з Путіним

Канцлер Німеччини Ангела Меркель закликала ЄС налагодити переговори на високому рівні з президентом РФ Володимиром Путіним.

 

У Європі заговорили про потепління відносин з Росією. Просуває відлигу, як завжди, Німеччина і Франція. Париж і Берлін представили партнерам по ЄС пропозицію, що передбачає схвалення ймовірності нових економічних санкцій проти Москви, так і сигнал про відкритість до саміту з Путіним.

 

Пропозиція негайно зустріла опір деяких країн ЄС, особливо трьох держав Балтії і Польщі. Ініціатива буде обговорюватися у четвер на саміті ЄС.

 

Корреспондент.net розбирався, чому раптом в ЄС вирішили поговорити з Путіним і що це означає для України.

 

Пропозиція Меркель

 

Канцлер Німеччини закликала ЄС налагодити переговори на високому рівні з президентом РФ Володимиром Путіним.

 

“На мою думку, ми, як Європейський Союз, також повинні прагнути до безпосереднього контакту з Росією і російським президентом”, – заявила Меркель.

 

“Президенту США Джо Байдена недостатньо поговорити з російським президентом – я це дуже вітаю, – але Європейський Союз також має створити формати для переговорів тут. Немає іншого способу вирішити конфлікти”, – додала вона.

 

Проект висновків саміту ЄС, датований середою, не згадує про потенційний саміті з російським президентом, тобто франко-німецьку пропозицію досі, принаймні, частково заблоковано.

 

Однак у висновках, дійсно, згадується можливість подальших економічних санкцій проти Росії, а також відзначається “відкритість ЄС до виборчої взаємодії з Росією у сферах, що представляють інтерес для ЄС” в таких сферах, як клімат, енергетика, охорона здоров’я, тероризм і деякі сфери зовнішньої політики.

 

Підтримав Меркель, природно, президент Франції Еммануель Макрон, який заявив, що країнам-членам ЄС необхідно вести “вимогливий діалог” з Росією, “щоб захищати наші інтереси як європейців”.

 

Макрон сказав, що така участь “необхідна для стабільності європейського континенту” і європейські країни “не можуть продовжувати розмірковувати виключно реакційним чином”.

 

Він назвав зустріч між президентом США Джо Байденом і президентом Росії Володимиром Путіним ще однією причиною для відновлення такого діалогу, а також наголосив на важливості того, щоб європейці робили це єдиним способом.

 

При цьому Макрон не пояснив, чому такий підхід зараз дасть більш продуктивні результати, ніж попередні безплідні спроби, включаючи його двосторонній діалог з Путіним, розпочатий у 2019 році.

 

Підтримав Меркель і Макрона канцлер Австрії Себастьян Курц.

 

“Я дуже радий, що нарешті є рух у напрямку діалогу з Росією. Деякий час тому відбувся саміт Байдена з Путіним. Тоді я не тільки вітав цей саміт, але також вимагав, що має відбутися розмова між Євросоюзом і Росією. Ми ближче до Росії, географічно ближче, ніж США, ми не можемо обмежитися тим, щоб спостерігати, як Росія і США ведуть діалог”, – вважає канцлер Австрії.

 

Реакція України

 

Україна вважає ініціативи щодо відновлення проведення самітів між Євросоюзом і Росією небезпечним відхиленням від санкційної політики, заявив глава МЗС України Дмитро Кулеба.

 

“На нашу думку, призупинення діалогу високого рівня між ЄС і Росією – частина європейської санкційної політики. Ініціатива відновити саміти з Росією без будь-якого прогресу з російської сторони буде небезпечним відхиленням від санкційної політики ЄС”, – сказав Кулеба.

 

Він заявив, що такий крок може тільки порушити європейську політику невизнання і підірвати ефективність санкцій.

 

“І що більш небезпечно – відвадить Росію від виконання Мінських угод. Рішення заморозити саміти ЄС-Росія було прийнято в 2014 році на тлі агресії РФ проти України. На жаль, Росія не демонструвала намірів змінити свою політику ні щодо України, ні щодо ЄС. І ми вважаємо, що для відновлення самітів немає підстав”, – підкреслив міністр.

 

Хто нас підтримав

 

Прем’єр Нідерландів Марк Рютте заявив, що в саміті з президентом Росії брати участь не буде.

 

Міністр закордонних справ Естонії Єва-Марія Лийметс переконана, що перш ніж відновлювати зустрічі ЄС з Росією на вищому рівні, слід реалізувати Мінські угоди для вирішення конфлікту в Україні.

 

“Важливо, щоб анексовані Російською Федерацією території повернулися тим країнам, яким вони належать. І тоді ми зможемо обговорити, як відновити і налагодити відносини”, – зазначила Лийметс.

 

“Початок будь-якого прямого діалогу на вищому політичному рівні можливий тільки в ситуації, коли відбувається фактична деескалація і фактичний вихід з агресивної політики”, – підкреслив прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецкій.

 

“Для нас це однозначна ситуація. Коли ми бачимо гібридні атаки на наших сусідів, нам здається, в контексті останньої кібератаки… важко почати діалог на вищому рівні”, – додав глава польського уряду.

 

“Якщо ми хочемо відкрити діалог з Росією на рівні лідерів, необхідні конкретні кроки з російської сторони. Діалог припинився в 2014 році на тлі незаконної анексії Криму. На Донбасі тривають бойові дії. Це проблеми, які слід вирішити, і тоді ми можемо говорити з Росією”, – сказав прем’єр-міністр Латвії Кріш’яніс Каріньш.

 

Він зазначив, що Кремль розуміє тільки політику сили і не вважає “безкоштовні поступки” ознакою сили.