Як українські трактори під Одесою румунів ганяли

Як українські трактори під Одесою румунів ганяли

13 серпня 1941 року наша рідна Одеса була повністю оточена румунськими та німецькими військами. Частинам Приморської армії Південного фронту, що залишилися у місті, було дано наказ обороняти місто до останньої можливості. До цього часу справних танків у розпорядженні одеситів залишилися одиниці, але до  міста повернулося кілька ешелонів, які не встигли евакуюватися на схід, з технікою, відправленою на ремонт. В основному це були легкі танки БТ, Т-37, Т-38 і Т-26. Багато ж  з них відновленню не підлягали.

Щоб хоч якось поліпшити ситуацію, головний інженер Одеського машинобудівного заводу ім. Січневого повстання П. К. Романов створив модель чисто «одеського танка». За основу був узятий гусеничний трактор-тягач СТЗ-5, який обшили подвійною бронею, знайденою на Одеському судноремонтному заводі. Розповідають, що листи броні, які ставили на перші три бронетрактори, колись були зняті зі знаменитого броненосця «Князь Потьомкін-Таврійський» і весь цей час валялися на складі заводу. Між броньовими листами для посилення були вставлені дерев’яні бруски.

Озброєння перших двох «січнівок»  склали два кулемети калібру 7,62 міліметра. На третій пристосували вежу танка Т-26 з 37-міліметровою гарматою.

Випробування нової зброї в бойових умовах відбулося в кінці серпня в південному секторі оборони, де ситуація складалася для захисників міста особливо важко.

Згадує начальник штабу Приморської армії Н. І. Крилов:

— Результати перевершили всі очікування. Противник, який не бачив тут раніше у нас ніяких танків, був приголомшений і вибитий на цій ділянці зі своїх окопів. Наші бійці тут же придумали новим бойовим машинам назву «на переляк» чи «ні» («На испуг»). Назва ця стала неофіційною маркою нової машини. Не можна було не визнати, що вона  досить точно характеризує її якості: при слабкому озброєнні і легкій броні танк  мав досить-таки страхітливий вигляд, а на ходу виробляв багато шуму.

Після першого бою  трактори повернули на завод для огляду. З’ясувалося, що кулі і осколки броню «одеського танка» не пробивають, залишаючи лише вм’ятини. А ось один  45-міліметровий снаряд прошив машину наскрізь, на щастя, не зачепивши ні трьох членів екіпажу, ні двигун. В цілому техніка, зроблена в поспіху з підручних матеріалів, випробування витримала.

Досвід використання  був визнаний вдалим, і військова рада Одеського оборонного району доручила заводу ім. Січневого повстання підготувати до бою ще 70 бронетракторів.

Саморобні бойові машини виготовлялися з підручних матеріалів, включаючи частини вийшли з ладу серійних моделей легких танків, і виглядали досить різноманітно. Як правило, озброєння танка становили два 7,62-міліметрових кулемети Дегтярьова. Гармати були рідкістю. Іноді для залякування противника в вежу захисники Одеси, що володіли видатним почуттям гумору, навіть вставляли … звичайну колоду, що зображувала гарматний ствол і ще більше лякала румунів.

За спогадами секретаря Ленінського райкому партії Одеси м.г. Луценка, з 20 серпня по 15 жовтня 1941-го було зібрано 55 бронетракторів, які тут же відправлялися в бій.

21 вересня 1941 року 20 бронетракторів і кілька танків взяли участь у психічній атаці на румунські позиції під селом Великий Дальник, де утримували ворога підрозділу 25-ї Чапаєвської дивізії.

Рано вранці після короткої артпідготовки перед траншеями, займаними румунською піхотою, з включеними фарами, сиренами і гучним скреготом і брязком з’явилася невідома бронетехніка.  Вони швидко прорвали лінію оборони і звернули противника в втечу.

2 жовтня того ж року танковий батальйон Н.І. Юдіна, що складався в основному з бронетракторів, прорвався через позиції 1-ї прикордонної дивізії румунів. Румуни в безладді відступили, зазнавши значних втрат від вогню переслідували їх «ні». Згодом в донесенні Юдіна повідомлялося, що батальйон в ході бою знищив до тисячі солдатів противника. У цей день бронетрактори завдали противнику найбільшої шкоди за весь час їх участі в боях під Одесою.

Під час атаки танки Юдіна відірвалися від піхоти і опинилися за румунською лінією оборони, фактично в оточенні. Тепер потрібно було прориватися назад, але на шляху відходу тихохідних (6-7 км/год) і слабо захищених бронетракторів румуни вже встигли зосередити значні сили артилерії. Юдін вирішив прориватися до своїх прямих лобовим ударом.

Хід битви описаний в книзі ” Оборона Одеси. 1941. Перша битва за Чорне море»:

— Снаряди Румунських гармат легко пробивали слабку броню, але у батальйону не було іншого виходу, окрім як прориватися прямо через ворожі батареї. Румунські артилеристи розстрілювали бронетрактора в упор, але потім прислуга ворожих гармат розбіглася, кинувши гармати, коли танки увірвалися на їх позиції. Батальйон втратив в бою до третини танків, в тому числі і танк комісара батальйону. Сам комісар, старший політрук Мазолевський, пропав безвісти

Бронетрактористами були захоплені 24 знаряддя різних калібрів. Їх причепили до  машин і відбуксирували до своїх. У цьому бою було захоплено багато полонених та інших трофеїв.

Маршал Антонеску був у  неймовірній люті, його солдати, задерши штани, бігли, побачивши всього кілька радянських «танків», які до того ж виявилися навіть не танками, а всього лише озброєними тракторами.

15 жовтня війська, що захищали Одесу, були евакуйовані морем,  трактори, що ще залишилися на ходу, були знищені екіпажами або залишені на вулицях міста.

Командир окремого танкового батальйону майор Микола Іванович Юдін обороняв Севастополь. Він загинув 20 червня 1944 року в містечку Буське, що у  Львівської області.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
5 1 голос
Рейтинг статьи
Підписатися
Сповістити про
guest
1 Комментарий
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
1
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x