В історії з примусовою посадкою цивільного літака в Мінську Лукашенко побачив перехід недоброзичливців Білорусі від “організації бунтів до етапу удушення”.
Санкції проти Білорусі за примусову посадку в Мінську літака Ryanair, на борту якого перебував опозиціонер Роман Протасевич, вже почали діяти. Країна фактично залишилася без авіасполучення з Європою. І тільки після цього інцидент прокоментував Олександр Лукашенко, за особистим наказом якого бойовий літак і попрямував на перехоплення пасажирського лайнера.
Щоправда, Лукашенко, м’яко кажучи, плутається у свідченнях.
Вже зі Швейцарії
Тепер Лукашенко стверджує, що повідомлення про мінування літака надійшло до Мінська зі Швейцарії. При цьому два дні тому директор департаменту міністерства транспорту Артем Сікорський говорив, що повідомлення англійською мовою про бомбу на борту було підписано “солдатами ХАМАС”.
Після того, як у самому ХАМАСі заявили, що до інциденту не мають ніякого відношення і попросили Білорусь їх не ганьбити, у Лукашенка з’явилася нова версія – “ХАМАС, не ХАМАС – не має значення, головне – захищали людей”.
“Як ми повинні були діяти, особливо на тлі каскаду погроз про мінування наших об’єктів? Ви живете в Білорусі і знаєте: кожного дня “мінують” то школи, то університети, то підприємства. Та й літаки з IP-адрес у Польщі, Литві та Латвії. Щоразу ми реагували адекватно щодо отриманої інформації. Літак розгорнули біля БелАЕС. А якби раптом Системи безпеки АЕС були переведені в режим повної бойової готовності?”, – сказав він.
При цьому Лукашенко тут же відмовився від версії з бомбою на користь іншої.
За його словами, “в літаку перебував терорист, і про це знали далеко за межами Республіки Білорусь”. Терористом він вважає саме опозиціонера Романа Протасевича.
“Була бомба чи ні, але якщо б мені доповіли про те, що в літаку терорист, я б негайно віддав наказ посадити літак”, – заявив Лукашенко.
Протасевич і його соратники збиралися влаштувати в Білорусі “бійню і кривавий заколот”, заявив Лукашенко.
“Нехай тепер його численні західні захисники дадуть відповідь на питання: на які спецслужби ця людина працювала? Не тільки він, а й його спільниця. Західні захисники повинні відповісти на питання: хто йому платив за участь у війні на Донбасі? Цього вони, напевно бояться найбільше. Тому підняли виття, – сказав він. Власне і тут, у Білорусі, він і його спільники також збиралися влаштувати бійню і кривавий заколот”.
Далі Лукашенко розповідав про те, що Білорусь опинилася на передовій “навіть не холодної, а крижаної війни” із Заходом.
EPA
Нова версія
Лукашенко заявив, що борт Ryanair не захотіли прийняти ні Вільнюс, ні Варшава, ні Київ, ні Львів.
Досі не надходило жодної інформації про те, що екіпаж літака Ryanair запитував посадку у Варшаві, Києві чи Львові. Літак прямував до Вільнюса, він змінив курс і попрямував до Мінська, коли перебував зовсім поруч з кордоном Литви – до аеропорту Вільнюса йому було ближче, ніж до аеропорту Мінська.
Лукашенко також заявив, що екіпаж рейсу Ryanair радився із власниками літака та аеропортом у Вільнюсі, але сам прийняв рішення приземлитися в білоруській столиці.
Про Україну не забув
Лукашенко каже, що, якщо комусь не подобається літати через безпечну Білорусь, “літайте там, де угробили 300 осіб”.
Напевно, мається на увазі крах Boeing-777 авіакомпанії Malaysia Airlines, що виконував рейс Амстердам – Куала-Лумпур, в небі над Донецькою областю 17 липня 2014 року. Тоді загинули 298 осіб, більшість з них були громадянами Нідерландів. Міжнародна слідча група прийшла до висновку, що лайнер збили ракетою, випущеною з російського зенітно-ракетного комплексу Бук. За версією влади Нідерландів, він належав російській 53-й зенітно-ракетній бригаді, що дислокується в Курську. У 2020 році в Гаазі почався суд у справі про катастрофу, обвинуваченими на процесі є троє громадян Росії і громадянин України.
А ще Лукашенко видав фейк про нібито “мільйони голодних українців, які стоять на західному кордоні, вимолюючи шматок хліба, а олігархи ешелонами вивозять чорнозем”. Можливо, мався на увазі запуск ринку землі в Україні. Але це не точно.