В енергосистемі України зберігається дефіцит. Графіки відключень діють у Харківській області-там знеструмлено близько 202 тисяч побутових споживачів. Також цілодобово обмежено споживання промисловості на Криворіжжі. Через бойові дії є нові знеструмлення у Дніпропетровській, Донецькій, Харківській областях, з технічних причин – у Дніпропетровській області.
Не працює Дніпровська ГЕС. З ладу були виведені кілька великих ТЕС і ТЕЦ, більшість з них, включаючи Трипільську теплову електростанцію під Києвом, відновленню не підлягають. Найбільше енергогенеруючих об’єктів виведено з ладу в Харкові та області. Там більше немає Зміївської ГРЕС і ТЕЦ-5.
Через обстріли на Сумщині залишаються знеструмленими 4408 абонентів у 68 населених пунктах. У Чернігівській області внаслідок бойових дій залишається знеструмленим 1281 абонент у 24 населених пунктах.
У Дніпропетровській області через бойові дії знеструмлено 45 абонентів. З технічних причин на ранок залишаються без напруги 8 юридичних та 330 побутових споживачів. В результаті ворожих обстрілів в Донецькій області вимикалися 8428 тисяч абонентів. Енергетики заживили 8295 точок обліку. Залишаються без світла 45,7 тисячі абонентів у 95 населених пунктах.
На Запоріжжі через ворожі обстріли залишається без світла 3731 споживач у 51 населеному пункті. У Херсоні залишаються без світла 2840 точок обліку, в області – понад 25,8 тисячі абонентів у 45 населених пунктах.
У Харківській області через пошкодження мереж внаслідок обстрілів залишаються знеструмленими понад 26 тисяч абонентів. Через мережеві обмеження знеструмлено 202 тисячі абонентів.
Через руйнування енергетичної системи і дефіцит генерації електроенергії в будинках харків’ян часто не буває світла по 3-6 годин, а іноді і більш.
Жителі регіону скаржаться, що графік погодинних відключень не витримують, і світло вимикають не на три години, а на сім.
Енергетики пояснили: рішення про подачу електроенергії абонентам приймає Національна енергетична компанія “Укренерго”, співробітники” Харківобленерго ” можуть відновити подачу електрики тільки після його команди. Подовжують графік погодинних відключень через збереження дефіциту електроенергії або оперативних перемикань, коли в цей час звучить повітряна тривога.
При цьому диспетчер “Укренерго” на екрані монітора не має інформації про конкретних абонентів, установах. Йому відображається тільки обсяг споживання електроенергії в конкретному регіоні. Коли потрібно стабілізувати мережу, про це повідомляють «обленерго», і після цього відбувається відключення електрики.
“Диспетчери орієнтуються не на конкретні будинки, а стежать за перевищенням споживання на кожній мережі. Енергетики змінюють лінії для відключення, але якщо якісь будинки не вимикаються зовсім, то це свідчить про наявність об’єктів критичної інфраструктури на живильної ці будинки лінії. Наприклад: лікарня, водоканал, школа, стратегічний об’єкт і т.д.”, — розповіли енергетики.
Жителям Харківщини радять мати павербанки, портативні газові плити, ліхтарі, лампи з вбудованими акумуляторами, також можна скористатися “Пунктами незламності”. Енергетики просять з розумінням поставитися до погодинних і аварійних відключень і економити електрику вранці і ввечері.
“Будь ласка, наберіться терпіння і зберігайте спокій. Харчування області електричною енергією здійснюється в тому числі за тимчасовими схемами, і стабільний режим роботи залежить від наданої потужності суміжними операторами системи розподілу. Саме тому потрібно максимально економити електричну енергію в пікові години навантаження: з 07: 00 до 11:00 і з 17:00 до 23:00”, — зазначили в “Харківобленерго”.
“Це не графік планових робіт, тому в ньому немає годин початку і завершення відключення. Це перелік електричних адрес (вузлів електромереж), до яких можуть бути застосовані відключення, у разі отримання відповідної вказівки від НЕК “Укренерго”. Графік вводиться протягом 15 хвилин після отримання відповідного розпорядження “Укренерго”. Це оперативні розпорядження, і обленерго не володіє інформацією про ці відключення заздалегідь. Саме тому про аварійні відключення ми повідомляємо вже за фактом, коли відключення сталося”, — пояснили в “Харківобленерго”.
“Диспетчерський центр” Укренерго ” продовжує залучати аварійну допомогу з енергосистем європейських країн. Однак вихід з ладу генерації електроенергії центру і заходу України призвів до її дефіциту і тут. Тому “Укренерго” кидає імпортну електроенергію, в першу чергу, для забезпечення цих регіонів, залишаючи південний схід без неї.
“Так треба”, – пояснюють в”Укренерго”. І годують мільйони людей фантазією про мобільні когенераційні установки, що виробляють електро – і теплову енергію, які нібито поставлять із Заходу.
Так, для 32 українських міст закуплено вже 91 така установка, потужністю від 50 кВт до 1,5 мВт. Цього, як заявлено, вистачить для забезпечення теплом і світлом 1 мільйона жителів багатоквартирних будинків і близько 1000 соціальних об’єктів. 80 з цих установок були надані USAID.
Але це сльози.
Україні потрібні КГУ потужністю 5-35 мегават, а в повідомленні йшлося лише про установки від 50 кіловат до 1,5 мегават. Тобто, найпотужніша з уже отриманих установок більш ніж удвічі менше тих, які потрібні Харкову.
“Ті 91 КДУ, про які повідомляли, це піар-проект Американського USAID. Вибачте, але інакше про це говорити не можу, – розводить руками експерт Олександр Харченко. – Вони закупили велику кількість моноблоків-установок з газопоршневими двигунами малої потужності. Зовсім малої потужності. Я б сказав навіть” мікромощності”, тому що мова у більшості йде не про мегават, а про сотні кіловат. Найбільші-1-1, 5 мегавата. Ніхто не каже, що вони зайві. “Міні-ТЕЦ” – це цікава історія, але саме тут потужність замала навіть у масштабах міста. З точки зору масштабів всієї України – це практично нічого”.
Скільки ж таких установок потрібно, щоб загоїти хоча б одне місто Харків?
Експерт вважає, що більше сотні, якщо мова про 1-1, 5-мегаватних КГУ.
Тільки Харкову потрібно 100 мегават потужності.
“Це лише щоб відчувати себе більш менш захищено, щоб працювала подача води, каналізація, щоб хоч якось працювало опалення і вся необхідна інфраструктура. Щоб були якісь “пункти незламності”. Про забезпечення міста мови взагалі не йде”, – наполягає фахівець.
Тому що відновити до зими Харківську ТЕЦ-5 і Зміївську ГРЕС ніяк не вийде, КГУ необхідної потужності і кількості точно не буде, а iмпортна електроенергія до Харкова не дійде, як вони будуть виживати в цю зиму, харків’яни не знають.