Найвразливішим місцем української енергетичної системи зараз є так звані відкриті розподільчі пристрої – високовольтні підстанції на території АЕС. Вони відповідають за видачу електроенергії та мають велике значення для енергосистеми. Варто росіянам вибити одну-дві таких підстанції, і Україні гарантований блекаут.
Про це сказав директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко в інтерв’ю УНІАН. Він зазначив, що для захисту цих об’єктів нічого не зроблено.
“Зараз можна спостерігати на московитських телеканалах обговорення того, що треба наносити туди удар, бо вони не захищені та це найбільш ефективний варіант, яким чином можна українську систему фактично відключити. Якщо нам виб’ють хоча б одну станцію в мороз або дві станції навіть за поточної погоди, то ми точно в блекауті. Без варіантів. У нас може тоді бути більша частина країни без електрики”, – зазначив він.
Експерт додав, що причини, з яких не побудували цей захист, абсолютно незрозумілі. Так, “Укренерго” побудувало для своїх підстанцій та обладнання понад 60 об’єктів захисту, більшість з яких спрацювала під час атаки 26 серпня. Якби не було захисту, то до ладу систему приводили б не 10 днів, а місяць-півтора.
“Але, на жаль, у “Енергоатому” не побудовано нічого. “Укргідроенерго” будує такі об’єкти, в них там теж частково побудовано, як і в “Укренерго”, а в “Енергоатому” немає захисту і нічого про нього не чутно. І це зараз найбільша небезпека для української енергосистеми з погляду постачання електрики споживачам”, – резюмував експерт.
Російські окупанти 26 серпня здійснили наймасованішу атаку на енергосистему, запустивши 127 ракет і 109 дронів (збито відповідно 102 та 99). Внаслідок цього в Україні графіки планових відключень світла тепер діятимуть до тих пір, поки не вдасться стабілізувати роботу енергосистеми. Ситуація в енергетиці складна, але контрольована.
Однак вже наступний тиждень може пройти в Україні майже без відключень світла. Про це в ефірі телеканалу “Київ” розповів директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко. Він пояснив, що на відключення електроенергії наступного тижня вплинуть два фактори: відновлення високовольтних мереж, яке має завершитись до вихідних та відновлення різних енергоблоків після атак окупантів.
Втім, взимку українці можуть сидіти без світла та опалення багато годин. Так, оптимістичний сценарій зимових відключень передбачає відсутність світла до 12 годин на добу. Тоді як песимістичний сценарій не виключає того, що світла не буде до 20 годин.