З моменту вторгнення Росії в Україну кожен громадянин ЄС сплатив понад 400 євро за російське викопне паливо. Дані, опубліковані центром досліджень CREA, свідчать про продовження продажу росією палива країнам ЄС попри низку санкційних пакетів. Це дозволяє країні-агресору продовжувати війну проти України.
У травні 2022 року ЄС представив детальний план RePowerEU. Його розробили у відповідь на російсько-українську війну, щоб зменшити залежність від російського викопного палива та пришвидшити справедливий енергетичний перехід.
Оскільки Україна планує спростити дозвільні процедури для відновлюваної енергетики, важливо подивитися, як це робить Євросоюз у межах плану REPowerEU, чи підходить він нам і чи готові ми до таких змін.
План відкриває можливості для низьковуглецевого розвитку, диверсифікації джерел енергії та енергоефективності. Водночас він може негативно вплинути екосистеми та громади. То чи можливо втілити план REPowerEU в Україні?
План скорочення залежності країн Євросоюзу від викопного палива росії передбачає такі три пункти.
1. Енергозбереження. Вимушене зменшення споживання енергетичних ресурсів повинне прискорити розвиток технологій (енергоефективні рішення, виробництво чистої енергії з відновлюваних джерел) та інвестиції в цю галузь. Це рішення націлене на приватні домогосподарства, промисловість та інфраструктурні об’єкти.
План передбачає двосторонній підхід. Структурні зміни мають посилити середньо- та довгострокові енергоефективні заходи, тоді як зміна споживчої поведінки сприятиме негайному енергозбереженню. Передбачені підвищення енергоефективності будівель та додаткова економія енергоресурсів.
2. Диверсифікація постачальників енергоносіїв. Для цього необхідно ввести цифрові інструменти обліку та укласти довготермінові контракти з надійними партнерами. Це оптимізує використання інфраструктури для транспортування та зберігання палива за умови дотримання антимонопольного законодавства.
Крім диверсифікації постачальників нафти, газу та вугілля, у ЄС шукають альтернативні джерела для ядерного палива. Для цього розширюють співпрацю з міжнародними партнерами, зокрема для збільшення потужностей з конверсії, збагачення та виробництва уранового палива в Євросоюзі та за його межами.
3. Прискорений перехід ЄС на відновлювану енергію. Розвиток джерел відновлюваної енергетики сприятиме швидшій відмові від викопного палива. Це знизить ціни на електроенергію з ВДЕ та скоротить імпорт викопного палива.
Крім сонячних фотоелектричних систем, важливу роль відіграють системи генерації електроенергії з вітру. Європейський Союз є одним з лідерів з виробництва вітрової електроенергії і має значні території, перспективні для розвитку відповідної інфраструктури. Серед них – морська економічна зона.
ЄС також прагне подвоїти кількість встановлених теплових насосів, плануючи збільшити їх до 10 млн протягом наступних п’яти років. Прискорити розгортання теплових насосів, геотермальної та сонячної теплової енергії, що можуть замінити викопне паливо в індивідуальному опаленні, допоможе оновлення систем центрального теплопостачання та використання промислового тепла.
Втілення амбітних планів з розвитку відновлюваної енергетики та формування здорової конкуренції повʼязане з низкою перешкод. Серед них – тривалий процес отримання дозволів і складні правила вибору місця. За даними плану REPowerEU, отримання дозволу для вітрових проєктів може тривати до девʼяти років, для наземних СЕС – до 4,5 року залежно від правил конкретної країни ЄС.
Для прискорення процесу передбачене спрощення процедур на національному рівні, залучення місцевих та регіональних ресурсів, а також введення принципу відновлюваної енергії як вищого суспільного інтересу. Додаткові заходи включають створення спеціальних зон із цільовими показниками генерації ВДЕ та інші спрощення дозвільних процедур з урахуванням екологічних ризиків.
Ще одна перешкода – тривалий і складний процес оцінки впливу проєктів та енергетичних мереж на довкілля. Проєкти з відновлюваної енергетики та накопичення енергії в зонах прискорення отримують перевагу через спрощення адміністративних процедур. Встановлюються чіткі терміни для отримання дозвільних документів, а за відсутності відповіді вчасно застосовується “мовчазне схвалення” (механізм може працювати, якщо передбачений законодавством).
Після подання заявки органи проводять скринінг, щоб визначити можливий негативний вплив на територію і довкілля. Якщо заявка відповідає вимогам, проєкт вважається схваленим. Якщо під час скринінгу виявлено, що проєкт може мати значний негативний вплив на довкілля, необхідно провести оцінку впливу на довкілля. Якщо дозволяється відступ від ОВД, держава повинна впровадити пом’якшувальні або компенсаційні заходи, які є обов’язковими для заявника.
Після початку великої війни енергетична інфраструктура України зазнає постійних ракетних та дронових атак. Це спричинило необхідність диверсифікації джерел енергії та постійного відновлення генерації (реконструкція чи будівництво об’єктів).
Росія окупувала близько 25% встановлених потужностей ВДЕ. Особливо критична ситуація з ВЕС: 75% або близько 1,25 ГВт розташовані на окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей (з урахуванням потужностей, захоплених до 2022 року, – 1,4 ГВт). Також окуповані понад 14% СЕС (близько 0,6 ГВт).
Залишається відкритим питання, наскільки підходи до спрощення процедур у межах REPowerEU можна застосувати в українських реаліях і чи готова Україна їх втілити. Такий крок вимагає ґрунтовного аналізу, залучення профільних експертів та консультацій із зацікавленими сторонами: спрощення дозвільних процедур має відбуватися з урахуванням екологічних та соціальних ризиків. Успіх енергетичного переходу залежить від відповідального підходу, планування та співпраці з ЄС.
Щоб використати можливості REPowerEU, Україні потрібно вивчити досвід інших країн у спрощенні процедур для ВДЕ, забезпечити баланс між прискоренням дозволів та екологічною безпекою, посилити науково-аналітичну базу для ухвалення рішень щодо ВДЕ, покращити механізми ОВД та СЕО.
Україна повинна слідувати курсу Євросоюзу на розвиток ВДЕ, однак робити це зважено. Для цього потрібно розвивати науково-аналітичну базу, посилювати спроможність регуляторних органів та впроваджувати найкращі практики екологічного контролю. Такий підхід дозволить зробити перехід на відновлювані джерела енергії не лише швидким, а й безпечним для довкілля та суспільства.