Проблемний сусід: Словаччина повністю опинилася в руках антиукраїнських сил та перетворюється на Угорщину Орбана

Проблемний сусід: Словаччина повністю опинилася в руках антиукраїнських сил та перетворюється на Угорщину Орбана

Близький соратник прем’єр-міністра Словаччини та антиукраїнця Роберта Фіцо – Петер Пеллегріні – здобув перемогу на президентських виборах у країні, обійшовши прозахідного кандидата Івана Корчка. Пеллегріні очолює ліву партію “Hlas”, яка увійшла до правлячої коаліції з Фіцо та ультранаціоналістичною Словацькою національною партією.

Його обрання зміцнить владу чинного прем’єра, який виступає проти військової допомоги Україні та часто погоджується з російськими оцінками війни.

Відтоді як Фіцо повернувся на посаду прем’єра восени 2023 року, президентка Словаччини Зузана Чапутова рішуче виступала проти “безпрецедентних” змін його уряду стосовно кримінального кодексу країни, зовнішньої політики та його позиції щодо агресії Росії проти України. Зважаючи на перемогу Пеллегріні, тепер такого стримувального фактору вже не буде. А тому найближчим часом навряд можна чекати покращення відносин між нашими країнами.

Пеллегріні переміг на президентських виборах у Словаччині, отримавши 53,13 % голосів та випередивши колишнього міністра закордонних справ країни Корчка, який отримав 46, 87%. Він стане шостим президентом після здобуття країною незалежності в 1993 році і змінить на цій посаді Зузану Чапутову.

З одного боку, словацький уряд на чолі з прем’єром володіє більшістю виконавчих повноважень. З іншого боку, президент затверджує прем’єр-міністра, новий уряд, призначає суддів Конституційного суду та голову секретної служби. Президент також може накласти вето на закони, хоча парламент може подолати це вето простою більшістю голосів і оскаржити в Конституційному суді. Тобто певний стримувальний фактор президентська посада у Словаччині все ж має, що свого часу довела Чапутова.

Перемога Пеллегріні зміцнила владу Фіцо, надавши йому та союзникам контроль над основними стратегічними постами. Такий розвиток подій навряд позитивно вплине на словацько-українські відносини. Недружні часи настали минулого року, після того як партія Фіцо Smer перемогла на парламентських виборах на проросійській та антиамериканській платформі. Отримавши прем’єрський пост, Фіцо кардинально змінив зовнішню політику щодо України, припинивши допомогу та розповсюджуючи проросійські наративи стосовно війни.

У Євросоюзі стурбовані тим, що Словаччина під керівництвом Фіцо відмовиться від свого прозахідного курсу та піде шляхом Угорщини. До речі, угорський прем’єр-міністр Орбан палко привітав обрання Пеллегріні, заявивши, що це є великою перемогою для “прихильників миру у всій Європі”. Напередодні виборів у Будапешті не приховували, що бажають перемоги саме Пеллегріні, який, як і угорська влада, виступає за врегулювання “конфлікту” в Україні мирним шляхом та проти постачання українцям зброї.

До перемоги Фіцо Словаччина була одним із найвірніших союзників України, зокрема вона передала весь свій парк винищувачів МіГ-29. Однак після цього нова коаліція на чолі з Фіцо, до якої входить і партія Пеллегріні, припинила постачання словацької зброї до України. Фіцо також критикував позицію Заходу стосовно війни, яку веде Росія. Він закликав західні країни зупинити військову допомогу Україні, негайно припинити вогонь та розпочати мирні переговори з Москвою на умовах Путіна. Серед іншого він говорив, що кремлівського диктатора “несправедливо демонізували” і що членство України в НАТО означало б початок третьої світової війни.

Не менш загрозлива політика Фіцо і всередині країни. Нинішня влада знищує демократичні інституції, ініціює реформи кримінального законодавства та ЗМІ, що викликає стурбованість у ЄС.

Це вже призвело до невдоволення серед словаків. Нещодавно тисячі людей вийшли на вулиці по всій країні, протестуючи проти проросійської політики Фіцо та його головних нововведень, включно з планами змінити кримінальний кодекс і взяти під контроль ЗМІ.

Корчок критикував кроки уряду, що можуть підірвати верховенство права та антиукраїнські висловлювання, тоді як Пеллегріні підтримав новий уряд і не ставив під сумнів його політику. Це й не дивно, адже Пеллегріні до обрання на пост президента головував у парламенті, а свого часу був заступником Фіцо в Smer.

У ході президентської кампанії Пеллегріні повторював деякі з проросійських висловлювань Фіцо, звинувативши свого конкурента в підбурюванні до війни, тобто діяв за найкращими прикладами російської пропаганди. Так, за його словами, Корчок нібито збирався відправити словацьких солдатів воювати в Україну – при тому, що президент Словаччини не має таких повноважень.

“Я скажу відверто, словацькі солдати не повинні і ніколи не братимуть участі в російсько-українському “конфлікті” на боці Києва. Я хотів би, щоб цей “конфлікт” закінчився якнайшвидше. Ми знову шукатимемо шляхи комунікації з Росією та можливості поновлення відносин з нею”, – зазначив новий президент Словаччини.

“Перемога Пеллегріні – ситуація така, яка є. Ми вітаємо вибір словацького народу. Це якраз хороша нагода запросити його до України” – таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив дипломат, посол України в Хорватії та Боснії і Герцеговині у 2010-2017 роках Олександр Левченко.

“Хочу зазначити, що Корчок під час передвиборчої кампанії говорив, що він і Пеллегріні думають однаково стосовно європейського майбутнього Словаччини. Просто Пеллегріні не говорить про це відкрито, бо розуміє: якщо хоче перемогти, йому треба на свою сторону взяти і проросійські сили. Тому він все ж не такий проросійський, як той же Фіцо.

Чи Пеллегріні буде гальмувати ініціативи Фіцо, зокрема й антиукраїнські кроки? Зважаючи на їхні стосунки, я не думаю, що вони будуть конфліктувати. Радше вони домовлятимуться, як це роблять політики. Водночас змога проводити певне коригування політики країни у Пеллегріні буде. Адже в нього є своя фракція, друга за силою у чинній коаліції, тобто є на кого спертися. Чи скористається він такою можливістю, покаже час.

0 0 голосів
Рейтинг статьи
Підписатися
Сповістити про
guest
0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x