Руйнування Каховської ГЕС може стати «новим Чорнобилем» для Європи

Руйнування Каховської ГЕС може стати «новим Чорнобилем» для Європи

У ніч на 6 червня була зруйнована знаменита Каховська ГЕС на річці Дніпро на півдні України. Наслідки цієї події можуть стати катастрофою не тільки для регіону, але і всієї Європи.

Видається необхідним виділити три основні питання щодо руйнування Каховської ГЕС: хто в цьому винен, які загрози це несе Європі і що робити?

Засновник Conflict Intelligence Team Руслан Левієв і Аріктолер з групи Bellingcat, які в цьому конфлікті займають проукраїнську позицію, вважають, що Каховська ГЕС була зруйнована не в результаті підриву, а від пошкоджень, отриманих раніше. Такі висновки були зроблені на основі супутникових знімків, на яких 5 червня видно часткове обвалення проходить по греблі моста, в той час, як на знімку від 28 травня він ще цілий. В основі цієї версії лежать дані про безпрецедентно високий рівень води в Каховському водосховищі незадовго до обвалення.

Подібний варіант розвитку подій видається досить імовірним. Однак слід враховувати, що Каховська ГЕС раніше була об’єктом ракетних атак з боку українських Збройних сил. TheWashington Post з посиланням на українського генерал-майора Андрія Ковальчука зазначає, що українськими військовими було завдано удару з ракетної установки HIMARS по одному із затворів греблі Каховської ГЕС, щоб подивитися, чи зможе вода Дніпра піднятися достатньо, щоб заблокувати російські переправи, але не затопити прилеглі райони і села. Не виключено, що подібні ракетні удари стали однією з причин руйнування ГЕС.

У західній пресі широко поширена думка, що російській владі було вигідно знищення ГЕС, так як це ускладнює форсування Дніпра українськими військами.

Однак ситуація складніша, ніж здається на перший погляд. Вода повинна незабаром спасти, тобто росіянам, якщо і вдалося затримати гіпотетичний наступ ЗСУ в даному районі, то лише на кілька днів.

Однак те саме затоплення повністю знищило колосальні мінні загородження і укріплення, зведені росіянами на Лівому березі Дніпра. Багатомісячна робота військових Путіна виявилося марною.

Крім того, втрати російської сторони в результаті знищення Каховської ГЕС виявилися набагато значнішими. Близько 22 тис.осіб втратили своє житло (з боку України – 14 тис. осіб). За підсумками руйнування ГЕС під питанням опинилася поставка води в контрольований Росією півострів Крим.

Коли лідер Туреччини Е. Ердоган запропонував протиборчим сторонам запустити незалежний процес розслідування по Каховській ГЕС, і створити спеціальну міжнародну комісію з інциденту, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба виступив категоричні проти цього кроку.

Вкрай дивним виглядає і дії місцевої української влади, яка в піковий момент катастрофи відкрила шлюзи вище за течією річки Дніпро, що призвело до ще більших руйнувань.

Все це в сукупності дозволяє припустити, що основним бенефіціаром (а можливо і автором) руйнування ГЕС стала, на жаль, українська сторона.

Так чи інакше, але наслідки цієї події стануть справжньою катастрофою, як для регіону, так і всієї Європи.

Повінь заллє населені пункти з розташованими в них каналізаціями, вигрібними ямами, кладовищами, сільськогосподарськими землями, заправками та іншими джерелами забруднень. Це призведе до бактеріального і хімічного забруднення систем водопостачання і великих територій по берегах Дніпра і акваторії Чорного моря. Щонайменше, 150 тонн нафтопродуктів потраплять з ГЕС в Дніпро.

Донні відкладення Каховського водосховища протягом 67 років накопичували важкі метали і стійкі хімічні забруднювачі, що скидаються в річку сільгоспгалузлю і промисловими підприємствами України і Білорусії. Висохлий мул буде рознесений вітрами по сільгоспугіддях, звідки забруднювачі потраплять в харчовий ланцюг. Забруднена Українська Сільгосппродукція, що поставляється в рамках «зернової угоди», потрапить в багато країн світу, в тому числі і в Європу. Крім того, якась частина забрудненого мулу буде змита потоком, потім він осяде на затоплених територіях, берегах Дніпра і забруднить акваторію Чорного моря.

Є підстави вважати, що хімічні забруднювачі виявляться біля узбережжя європейських країн вже в найближчі місяці, що істотно розширить межі екологічної катастрофи.
На останнє питання (особливо популярний серед росіян): «що робити?”відповісти найпростіше. Світ накопичив великий інструментарій дій на випадок подібних екологічних катастроф. Однак поки в регіоні йде війна зробити абсолютно нічого не можна.

5 1 голос
Рейтинг статьи
Підписатися
Сповістити про
guest
0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x