Припинення поставок газу в Європу не тільки різко ускладнили перспективи входження України в ЄС, але і призвело до різкого підвищення цін на електрику, опалення і гарячу воду.
Ось уже майже три роки, як триває війна.
І майже весь цей час вітчизняні політики і прості громадяни задавали питання: “Чому ми продовжуємо зберігати транзит газу Росії через свою територію? Що це? Дурість чи зрада?».
І ось 20 грудня 2024 року прем’єр-міністр Денис Шмигаль зробив заяву, що з 1 січня 2025 року транзит газу з РФ територією України буде повністю зупинений. І, дійсно, в перший день Нового року «Газпром» припинив подачу, а його представники підкреслили, що така ситуація склалася через неодноразову відмову української сторони продовжувати угоди. Що це? Перемога патріотичних сил України?
На жаль, все не так просто.
Зупинка поставок газу призвела до масштабного скандалу в Європі. Найгучніше скандалять давні клеврети Кремля, які наживалися на газовій трубі: Словаччина. Угорщина та Австрія. Найбільше традиційно вирує словацький прем’єр Роберт Фіцо. Він заявив, що одностороннє рішення Володимира Зеленського зупинити транзит газу через Україну шкодить Словаччині та Євросоюзу з фінансової точки зору. За його словами, Європа не може дозволити собі втрачати великі кошти на транзит газу тільки тому, що Зеленський «політично вередує». Згідно з розрахунками Фіцо із зупинкою транзиту газу через Україну Європейські домогосподарства, інфраструктура і бізнес «повинні будуть платити за рішення Зеленського на 60-70 мільярдів євро більше». Словацький лідер підозрює, що відмова України від транзиту газу викликана не військово-політичною необхідністю, а бажанням Зеленського покарати Словаччину та Угорщину.
Решта європейських лідерів висловлюються більш акуратно, але і вони вкрай роздратовані різким зростанням цін на газ. На початку січня вартість лютневого ф’ючерсу на хабі ttf зросла до 520-530 доларів за тисячу кубометрів, тоді як в середньому в 2024 році біржова вартість газу в Європі становила 386 доларів, а в першому кварталі минулого року опускалася навіть нижче 250 доларів. Однак тепер ціни залишаться високими аж до весни, тобто до закінчення опалювального сезону.
Згідно з розрахунками директора компанії Metlen Energy & Metals Евангелоса Мітілінеосіса рішення України припинити відправку природного газу в Європу по трубопроводах, розташованим на її території, обійдеться Європі приблизно в 100 млрд євро. Урядам ЄС доведеться платити, а платити, як відомо, ніхто не любить.
У європейський столицях все активніше обговорюється питання про те, як “покарати” Зеленського за самоуправство. В якості найдієвішого важеля називається гальмування процесу входження України в ЄС і НАТО, а також скорочення військової допомоги. При цьому один з наших головних Європейський союзників – Німеччина вже перейшла до конкретних дій, заблокувавши виділення чергового військового траншу Україні.
Таким чином, перекриття газової труби різко послабило позиції нашої країни в Європі, і створило серйозну загрозу для перспектив входження України в ЄС. Немає ніяких сумнівів в тому, що Словаччина та Угорщина, а також, можливо, Австрія будуть всіляко перешкоджати даному процесу. Причому діяти вони будуть за негласної підтримки інших країн постраждалих від дій Зеленського та його команди.
Можна було б припускати, що припинення поставок газу погіршить становище Росії і згуртує український народ навколо його політичної еліти, але відбувається щось прямо протилежне.
Путін зумів заздалегідь підготуватися до подібного розвитку подій. Росія наростила продаж нафтопродуктів до Туреччини та Індії, звідки вони перепродаються в держави ЄС. Різко зріс і російський» тіньовий флот ” танкерів, який розвозить скраплений природний газ по всьому світу. Пошкодити цьому не змогли навіть недавні екстрені санкції США спрямовані проти «піратських» танкерів Кремля.
Але найсильніше, як не парадоксально, відмова від транзиту газу вдарила по самій Україні.
Першим про це заявив оглядач порталу «ResponsibleStatecraft» Майк Фреденберг:
“Оскільки тепер Україна залежить від Європи і Сполучених Штатів в постачанні електроенергією і викопним паливом, зокрема електроенергією зі Словаччини, рішення Зеленського, найімовірніше, більше зашкодить Україні, ніж Росії”.
На жаль, подальші події підтвердили правоту експерта.
“За даними звітності «Нафтогазу», Україна отримувала за транзит близько 1 млрд доларів на рік. Для часткової компенсації втрат “Нафтогаз” підвищив тарифи на транспортування газу всередині країни в чотири рази, що вплине на промислових споживачів», –зазначив аналітик ФГ «Фінам»Сергій Кауфман.
Необхідність перебудови газотранспортної системи України, яка раніше була розрахована на прокачування газу зі сходу на захід, а тепер у прямо протилежному напрямку, також потребуватиме колосальних фінансових витрат.
На думку українських та іноземних експертів, качати газ стане значно дорожче. Платити такі суми постачальники не в змозі, тому вони закладуть нові витрати в ціну свого газу, що призведе до подорожчання електроенергії, опалення та гарячої води.
Таким чином, за всі наслідки перекриття газової труби, в черговий раз, заплатить пересічний громадянин України.
Виникає закономірне питання.
Якщо зупинка транзиту невигідна Україні, руйнівна для ЄС і практично ніяк не вплине на Росію, то з якою метою відбувалося це дійство? Невже тільки для того, щоб потрафити почуттям розсерджених патріотів? Останнє здається вкрай малоймовірним.
Влада давно навчилася ігнорувати думку людей, що Зеленський і його команда наочно демонструють протягом усіх років війни. Друге пояснення набагато простіше, цинічніше, а значить і логічніше.
Основним бенефіціаром зупинки транзиту газу є США, які зможуть додатково наростити обсяги СПГ,що поставляється на ринки Європи, і заробити ще кілька десятків мільярдів доларів. Швидше за все, саме ця проста версія і пояснює несподівану активність Зеленського на «газовому напрямку».
Так що ж робити, запитає допитливий читач? Відповідь незручна, але очевидна.
Слід визнати, що рішення про блокування труби було помилковим і шкідливим для країни.
Як би не було неприємно, але газ доведеться запустити знову.
Це допоможе зняти напругу у відносинах з європейськими країнами, дозволить не допустити підвищення цін на газ, електроенергію, опалення та гарячу воду всередині України, а також сформувати додаткові фінансові резерви, які можуть бути спрямовані на фінансову підтримку членів сімей загиблих героїв ЗСУ.
Нагадаємо, що за транзит газу наша країна отримувала від 800 млн. до 1 мільярда доларів на рік.
У нинішніх умовах це колосальні гроші. Так, для цього доведеться домовлятися з росіянами. Але варто нагадати, що навіть не дивлячись на жорстокі бої, наші бійці іноді контактують з супротивників у вирішенні деяких питань: евакуації поранених, убитих і т.д. якщо поліпшення становища України вимагає переговорів і політичних рішень, то такі переговори потрібно вести і домагатися необхідних для країни і нації результатів.
Як говорив мій батько-” Не вмієш красти, іди працювати за платню.”