“Ми збили, от молодці”. Головні слухання щодо MH17

 Ми збили, от молодці . Головні слухання щодо MH17

Фото: Getty

Уламки збитого Боїнга під Донецьком

Міжнародне розслідування – і технічне, і кримінальне – очолили Нідерланди, громадян яких було найбільше серед загиблих рейсу MH17.

 

 

Кого і де судять

 

Під Амстердамом у судовому комплексі Схіпхол поруч з однойменним аеропортом, звідки 17 липня 2014 року вилетів збитий на Донбасі літак Малайзійських авіаліній, 7 червня розпочався новий етап кримінального процесу проти чотирьох передбачуваних винних.

 

Хоча судовий процес розглядає суд Гааги, це не Міжнародний суд ООН. Кілька країн, чиї громадяни загинули в результаті трагедії, дійсно вимагали призначити міжнародний трибунал у справі про катастрофу MH17.

 

Однак Росія заблокувала цю ініціативу в Радбезі ООН, скориставшись своїм правом вето. Тоді влада Нідерландів запропонувала провести процес за своїм національним законодавством, оскільки дві третини пасажирів літака були громадянами цієї країни, а також тому, що міжнародне слідство велося під керівництвом нідерландських поліції і прокуратури.

 

Як повідомила прес-служба суду, в понеділок у будівлі суду, яка суворо охороняється,  обговорювали суть інциденту. З вівторка по четвер пройшли обговорення причетності до справи обвинувачених – трьох громадян Росії й одного українця:

  • Ігор Гиркін, відомий як Стрєлков, який на момент катастрофи називав себе “міністром оборони” “ДНР”;
  • Сергій Дубинський, відомий як Хмурий, відставний полковник ГРУ Росії, а на час тих подій “генерал-майор” “ДНР”, який очолював розвідку сепаратистів;
  • Олег Пулатов, відомий як Гюрза, підполковник запасу повітряно-десантних військ РФ, у сепаратистів отримав “звання полковника” і був тоді заступником Дубинського;
  • Леонід Харченко, відомий як Крот, був під командуванням Дубинського. Громадянин України.

Жоден з обвинувачених не буде присутній на процесі. Тільки Пулатова, який, як вважається, відігравав провідну роль у спецслужбах “ДНР”, у суді представлятимуть адвокати. Через них він заявив про свою невинність.

 

Нідерландська генеральна прокуратура за підсумками розслідування Міжнародної слідчої групи (JIT) заявляє, що авіалайнер був збитий 17 липня 2014 року ракетою серії 9М38, випущеною з ракетно-зенітного комплексу Бук, який знаходився на території, підконтрольній самопроголошеній “ДНР”.

 

Слідчі впевнені, що Бук потрапив на територію України з 53-ї бригади військ протиповітряної оборони РФ під Курськом і незабаром після трагедії був транспортований назад через кордон на російську територію.

 

Відновлений з уламків фюзеляж збитого літака / фото Getty

 

Нідерланди й Австралія поклали відповідальність за загибель літака і смерть 298 його пасажирів на Росію після того, як у 2018 році група експертів дійшла висновку, що лайнер був збитий російською ракетою, що належала бригаді ППО, розміщеній у Курську. Росія заперечує будь-яку причетність до інциденту.

 

“У нас достатньо свідчень того, що Росія причетна до краху Боїнга“, – заявив влітку 2019 року провідний координатор JIT, екс-прокурор Нідерландів Фред Вестербеке.

 

Слідчі стверджують, що мають вагомі докази для подібних висновків: показання свідків, залишки лайнера і ракети, яка його вразила, з унікальним серійним номером, дані супутників і радарів, а також фото- та відеозйомки того, як транспортували Бук до місця пострілу і назад.

 

Крім того, слідчі опублікували низку перехоплень телефонних переговорів між підозрюваними в причетності до катастрофи MH17.

 

Чим збили літак

 

Загалом кримінальна справа налічує зараз уже 65 тисяч сторінок, оголосив 7 червня головуючий суддя на процесі Хендрік Стінхейс. Він зазначив, що суд не зможе представити всі сторінки справи, але на засіданні було озвучено багато нових деталей, які раніше ніде не публікувалися.

 

Так, були показані понад 140 фотографій та зображень осколків передбачуваної ракети ЗРК Бук, у тому числі знайдених на місці катастрофи лайнера або виявлених у корпусі літака. Був зроблений висновок, що лайнер вразила ракета модифікації 9М38М1 з боєголовкою 9Н314М, зазначає DW.

 

Про це свідчать, як показали на суді, результати експертиз, порівняння уламків і фрагментів – у тому числі двотаврів ( “метеликів”) й інших елементів ураження – із серійними зразками таких ракет. Тільки з тіла капітана корабля витягли, згідно з матеріалами справи, понад 100 фрагментів, включаючи того самого “метелика”, яким начиняли ракети для Бука.

 

Елементи ураження ракети, запущеної Буком

 

Також версію з Буком підтверджує характер пошкодження корпусу літака: вибух стався в безпосередній близькості від цілі. У матеріалах справи йдеться, що фрагменти ракети прилетіли ззовні, пробивши скло й обшивку літака.

 

Крім того, наголошується, що екіпаж у момент події контролював повітряне судно, у якого не було ніяких технічних неполадок. Вибух бомби також виключений.

 

Що стосується альтернативних версій, про які в різний час заявляла Москва, у тому числі про штурмовик Су-25 у районі катастрофи, то дані радарів, надані в тому числі і російською стороною, а також інші факти вказують на те, що ніяких військових літаків, здатних вразити Боїнг, в районі катастрофи не було.

 

Показання свідків

 

Також на засіданні суду було представлено деякі свідчення свідків передбачуваного запуску ракети в районі між непідконтрольними Україні селами Первомайське і Сніжне.

 

Щонайменше вісім людей заявили слідчим, що чули або бачили політ ракет з Бука; двадцять осіб бачили слід ракети в небі; деякі повідомляли, що спостерігали падіння частин лайнера.

 

Більше половини свідків згадали дивний звук, схожий на гуркіт грому або вибух. Одна людина повідомила, що знаходилася недалеко від місця запуску: спочатку вона почула гуркіт, а потім свист і звук снаряда, що розривається, слідом за цим з неба почали падати уламки літака.

 

Окремі свідки розповіли, що незадовго до події вони бачили, як поруч з місцем пуску проїхав Бук.

 

Шлях Бука з Росії і назад

 

За даними слідства, Бук прибув в український Донецьк у ніч на 17 липня через російський кордон, повідомляє DW.

 

У суді, посилаючись на свідчення свідків, телефонні прослуховування, фото і відео був максимально докладно описаний – вперше публічно в такому обсязі – шлях тягача Volvo, на який уже на території України перевантажили установку Бук, з Донецька через Макіївку, Шахтарськ і Торез до Сніжного.

 

На засіданні були продемонстровані перехоплення телефонних переговорів 17 липня в районі 9.30-10.00 ранку, як заявляється, між Дубинським і Пулатовим, Харченком і Черних, які займалися транспортуванням ЗРК.

 

Слідство верифікувало фотографії свідків руху тягача, який доставив Бук до місця передбачуваного запуску ракети, яка збила лайнер.

 

У суді були показані численні і різні свідоцтва руху ЗРК від Донецька в Сніжне. Серед них: відео з реєстратора, на якому тягач з Буком пересувається по вулиці Автотранспортна в Макіївці.

 

Повідомляється, що установка прибула до супермаркету Фуршет у Сніжному відразу після полудня; о 12.42 Харченко в телефонній розмові з Пулатовим заявив: “Я в Сніжному, біля Фуршету, з іграшкою”.

 

Потім в суді озвучили записи розмов, зроблених збройними формуваннями “ДНР” в районі 21-ї години 17 липня. У цей час Стрєлков, Дубинський, Пулатов і Харченко починають активно обговорювати перевезення “цієї коробочки” до “межі області”.

 

За версією слідства, мова йде про організацію транспортування Бука з території, контрольованої “ДНР”, на кордон з Росією в ніч з 17 на 18 липня.

 

Використовуючи білінги телефонів підозрюваних, показання свідків, у тому числі тих, хто брав участь у транспортуванні машини, й опубліковані відеозаписи, слідство дійшло висновку, що ЗРК везли до кордону з РФ по маршруту Сніжне – Дебальцеве – Північний.

 

Вранці 18 липня чоловік з голосом Дубинського подзвонив людині з голосом Стрєлкова і доповів їй, що “машина вже давно в Росії”.

 

Зазначимо, що озвучені в суді дзвінки були зроблені 17 і 18 липня 2014 року і перехоплені СБУ, а потім передані JIT. Основні учасники цих розмов раніше неодноразово підтверджували їх автентичність.

 

Переговори сепаратистів про збитий літак

 

Потім суд перейшов до подання інформації про переговори сепаратистів між собою в перші хвилини і години після падіння Боїнга.

 

Спочатку мова в перехоплених телефонних розмовах йде про “ми збили”: так, коли обвинувачений Харченко повідомляє іншому обвинуваченому, своєму начальнику Пулатову, що “збили” сушку “(Су-25), то той відповідає: “От молодці”. І тільки приблизно через півгодини сепаратисти починають обговорювати, що це міг бути цивільний лайнер.

 

У цей момент історія, що передається ними один одномуЮ різко змінюється. Так, Харченко запевняє Пулатова, а той, у свою чергу, повідомляє подію Дубинському як те, що в небі нібито було два літаки: український Су-25 і Боїнг. Перший нібито збив цивільний лайнер, а вже потім Бук збив військовий літак.

 

Пізніше Дубинський своєму начальнику Гиркіну-Стрєлкову доповів про ситуацію такими словами: “Сушка” вальнула Боїнг, а “сушку” наші Буком е *** “. У відповідь Гиркін зауважив:” Я не дуже в це вірю”. Дубинський додав, що “все одно на нас звалять”.

 

Зазначимо, що перехоплені переговори були опубліковані в квітні Нідерландською телерадіокомпанією NOS. Журналісти заявили, що всі їх прослухали. Про них докладно читайте в матеріалі “Тільки на Бук надія”.