Обов’язок прозорості

Бізнес тютюнових компаній знаходиться під пильною увагою суспільства, тому що це чутливий товар, а також тому, що це товар підакцизний, отже, приносить держбюджету величезні фінансові надходження.

З цієї причини одним з ключових напрямків в сфері сталого розвитку для тютюнових компаній є протидія нелегальному обігу — контрабанді та контрафактному виробництву

Така вже специфіка бізнесу, що він вважає себе зобов’язаним брати участь в боротьбі з контрабандою та контрафактом. Тому що близько 70-80% роздрібної ціни пачки — це податки в тій чи іншій формі (акцизний збір, ПДВ і деякі інші). З цієї причини тютюнова продукція стає надзвичайно цікавою для контрабанди і контрафактного виробництва. І те, і інше зустрічає самі рішучі заперечення і опір з боку легальних виробників тютюнової продукції.

Тютюнові компанії розглядають свою участь у протидії контрабанді та контрафактному виробництву як частину свого вкладу в досягнення цілей сталого розвитку. І тому, що це допомагає поступово знижувати поширеність куріння. І тому, що захищає інтереси суспільства по частині гарантування бюджетних надходжень. Наприклад, Імперіал Тобакко має і програму протидії контрабанді та контрафакту тютюнових виробів в Україні, і глобальні угоди і програми для цієї мети.

Імперіал Тобакко в Україні є частиною міжнародної компанії Imperial Brands, яка виробляє традиційні тютюнові продукти, а також продукти нового покоління (бездимний тютюн, електронні сигарети, системи для нагріву тютюну та ін.). Компанія, перш за все, враховує у своїй діяльності ризик того, що її продукція, потрапивши в руки недобросовісним учасникам ринку, може використовуватися для незаконного переміщення через кордон, тобто виявитися в ролі контрабандного товару. Тому протидія нелегальній торгівлі Імперіал Тобакко позначає як один з пріоритетів її стратегії сталого розвитку.

«Один з підходів нашої компанії в реалізації стратегії сталого розвитку — це підтримка високих стандартів управління. Ми як компанія переконані, що те, як ми діємо сьогодні, впливає на наш бізнес завтра, — говорить генеральний директор Імперіал Тобакко в Україні Растіслав Чернак. — Ми усвідомлюємо свою відповідальність за те, що наша продукція, потрапивши до рук недобросовісних учасників ринку, може стати контрабандою. Тому протидія нелегальній торгівлі є одним із пріоритетів нашої стратегії сталого розвитку».

РАСТІСЛАВ ЧЕРНАК: Протидія нелегальній торгівлі є одним із пріоритетів нашої стратегії сталого розвитку 

Як повідомляють в компанії, вона реалізує п’ять політик, покликаних виключити або мінімізувати можливість незаконного переміщення через кордон та продажу тютюнової продукції:

1. Кодекс поведінки Imperial Brands (виключає неетичні дії на ринку).

2. Політика закупівель.

3. Політика і стандарти відповідності (комплаєнса) поставок (виключає поставки продукції тим, хто міг би спробувати зайнятися контрабандою).

4. Моделювання попиту для забезпечення відповідності пропозиції законному попиту (дозволяє здійснювати відвантаження продукції таким чином, щоб його обсяги відповідали потребам легального сектора, але не вище).

5. Політика переробки та знищення продукції і матеріалів (це захищає навколишнє середовище і ліквідує можливість нелегального продажу такої продукції і потрапляння будь-яких матеріалів до виробників контрафакту).

«Знай свого клієнта і підрядника», — кажуть в компанії. І це не благі наміри, а спеціальні процедури, які включають глибоку перевірку сумлінності партнера: від з’ясування, чи є відповідні ліцензії, до аналізу юридичної історії партнера (наявність судових рішень, присутність в санкційних списках та ін.).

В цілому зусилля фахівців Imperial Brands в співпраці з офіційною владою забезпечили тільки в 2020 році вилучення з обігу близько 200 млн нелегальних сигарет і закриття трьох нелегальних виробництв, що випускають контрафакт.

В Україні поле для боротьби з контрафактом і контрабандою дуже широке, оскільки, за даними агентства Kantar за лютий 2021 року, частка нелегального ринку становила 12,82%, з яких на нелегальний дьюті-фрі і експорт доводилося 6,9%, на контрафакт (підробки) — 4,23%, на контрабанду ззовні — 1,69%. З цих причин втрати держбюджету України від недоотриманих податків можуть становити в 2021 році близько 11,8 млрд грн.

Як відбувається на практиці боротьба проти можливого незаконного переміщення тютюнової продукції: Імперіал Тобакко самостійно доставляє замовлений товар до своїх прямих клієнтів, щоб великі партії не могли бути перенаправлені на інші ринки у вигляді контрабанди.

“Краще менше продати, ніж наша продукція опиниться в руках контрабандистів”, – говорять в компанії. Від представників бізнесу таке чути доводиться рідко, але це так і є.

Таким практикам не один і не два роки, наприклад, в 2010 році компанія підписала Угоду з ЄС (OLAF agreement – по боротьбі з незаконною торгівлею) терміном на 20 років. В рамках цієї угоди і передбачені перевірка клієнтів на благонадійність, а також впровадження технологій відстеження продукції (Track & Trace).

Прикладом того, на які кроки готова йти компанія заради ефективної протидії незаконному переміщенню тютюнових виробів, може бути кейс про те, як кілька років тому Імперіал Тобакко в Україні зняла з виробництва та припинила продаж одного з найбільш популярних  брендів в її портфелі – сигарет Classic, які масово вивозилися з України у вигляді контрабанди.

Та і в цілому компанія проактивно співпрацює з державними органами для підтримки розслідувань, експертного аналізу вилучених тютюнових виробів, а також забезпечує заходи для захисту її брендів від підробки. І таким чином протидіє контрабанді та контрафактному виробництву.

АВТОР: Ігор Оксанин

Рейтинг сталого розвитку – 2021: результати.

Всі матеріали Спецтеми.