Ударний кулак для Залужного, але поки що без танків Leopard. Як минув Рамштайн-8

Ударний кулак для Залужного, але поки що без танків Leopard. Як минув Рамштайн-8

Зустріч на авіабазі Рамштайн: західні партнери формують “наступальний кулак”, про який просив головком ЗСУ Залужний, але запнулися на танках через позицію Німеччини. Україна закликає думати вже і про винищувачі F-16 та далекобійні ракети.

“Ми маємо оптимістичний прорив, – каже LIGA.net міністр оборони Олексій Резніков. – Сьогодні ми дійшли згоди, що країни, які мають на озброєнні Leopard 2, можуть розпочинати навчальні курси для наших танкових екіпажів…. Спочатку треба навчитися, а потім вже бути готовими до використання тої чи іншої техніки”.

Як пройшов Рамштайн-8, чи вдасться дотиснути Німеччину щодо танків до весняного наступу ЗСУ, що ще потрібно Україні – розбір LIGA.net.

Головною темою зустрічі Рамштайн-8 були німецькі танки Leopard 2. Постачати їх Україні згодні, зокрема, Польща, Фінляндія, Словаччина, Чехія. Але Німеччина поки що не дала дозволу на реекспорт і не погоджується постачати сама.

Західні союзники тиснули на Берлін ще до зустрічі. Наприклад, з новим міністром оборони Німеччини особисто вів переговори глава Пентагону Ллойд Остін. А Польща попередила, що надасть Україні Leopard, навіть якщо не отримає дозволу Берліна.

Але на Рамштайні так і не ухвалили єдиного рішення: питання про передання Leopard іншими країнами має розв’язати канцлер Олаф Шольц.

“Поки не можемо сказати, в який момент буде ухвалене рішення щодо Leopard. Воно може бути ухвалене швидко, якщо буде досягнуто згоди з союзниками”, – сказали в Міноборони Німеччини.

Однак Резніков бачить “оптимістичний прорив”: партнери погодилися, що країни-власники Leopard можуть розпочинати навчальні курси для українських екіпажів. “Спочатку потрібно навчитися, а потім уже бути готовим до використання тієї чи іншої техніки”, – пояснює міністр LIGA.net.

Поки що Україні танки обіцяють Британія (важкі Challenger 2) і Франція (колісні AMX-10RC і, можливо, важкі Leclerc). США не бачать сенсу у надсиланні Abrams через труднощі в техобслуговуванні.

Разом з тим напередодні та під час Рамштайну західні партнери посилили допомогу за напрямами бронетехніки, артилерії та ППО:

  • США за два пакети на $5,5 млрд (перший, другий) дають Україні 109 “вбивць танків” БМП Bradley, 90 БТР Stryker, 100 БТР М113, понад 100 машин з протимінним захистом (MRAP), 350 “Хамві”, ракети для HIMARS та NASAMS, 18 гаубиць калібру 155-мм та 38 гаубиць 105-мм, сотні тисяч боєприпасів для артилерії;
  • Британія – 30 САУ AS90, близько 100 000 артилерійських снарядів, рота танків Challenger, сотня одиниць бронетехніки (зокрема, FV430 Mk3 Bulldog), 600 ракет Brimstone;
  • Польща до кінця березня оснастить та навчить танкову бригаду на Т-72;
  • Данія – 19 САУ Сaesar;
  • Швеція – САУ Archer 155-мм та до 50 БМП CV90;
  • Німеччина – 40 БМП Marder, сім зеніток Gepard, ЗРК IRIS-T;
  • Франція – колісні танки AMX-10RC, бронемашини Bastion;
  • Канада – 200 бронеавтомобілів Senator APC та ЗРК NASAMS;
  • Нідерланди – батарею ЗРК Patriot (ще дві раніше обіцяли США та Німеччина) та готові оплачувати постачання Leopard.

Обіцяють давати Україні десятки одиниць артилерії, бронетехніку та домагатимуться постачання танків ще дев’ять країн: Естонія, Литва, Латвія, Данія, Британія, Нідерланди, Словаччина, Чехія та Польща.

Щоб вийти на рубежі бодай 23 лютого, Україні потрібні 300 танків, 600-700 БМП та 500 гаубиць, заявив наприкінці 2022 року Залужний. Росія також готує новий наступ.

Партнери почали формувати “ударний кулак” Залужного, каже LIGA.net військовий аналітик та офіцер Армії оборони Ізраїлю Ігаль Левін. Тому особливість нових пакетів західної допомоги – велика кількість сучасної бронетехніки.

Щоб бронетехніка змінювала ситуацію на полі бою, потрібно якраз сотні одиниць, пояснює LIGA.net головний редактор Defense Express Олег Катков. “Західні партнери повірили у перемогу України, – трактує постачання бронетехніки Левін. – Повірили у те, що ЗСУ можуть не просто захистити свою територію, а й відвоювати та вийти на кордони 1991 року”.

Ще одна особливість – збільшення постачання артилерійських систем, зазначає Катков. Раніше партнери не могли дати більше стволів, оскільки стояло основне питання із забезпеченням боєприпасами.

“А зараз питання з боєприпасами розв’язане. І можна збільшувати кількість артилерійських систем”, – стверджує експерт.

Загалом партнери переходять до комплексного підходу, пояснює Катков. Вони дають одразу готові рішення.

Наприклад, вимальовується комплект бригади зі 109 американськими БМП Bradley та 90 БТР Stryker. Якщо до нього додати ще 31 танк та 30 гаубиць 155-мм, то буде практично повна бригада.

І постачання Leopard були б неабиякою підмогою для України, каже Левін. Їх є близько 2000 по всій Європі – і багато країн добре з ними знайомі, вміють їх ремонтувати та обслуговувати.

Читайте детальніше про переваги Leopard: “Крига скресла”. Захід дає Україні бойові танки: скільки “Леопардів” можуть отримати ЗСУ

“Я об’єктивно не розумію позицію Німеччини, – каже Катков. – Окей, ви не хочете передавати Leopard. Але надання формального дозволу на реекспорт не вимагає засідань Бундестагу. Це можна зробити урядовим рішенням, навіть не на рівні канцлера”.

Заступник глави МЗС та експосол у ФРН Андрій Мельник закликає Міноборони Німеччини припинити шоу та відкрити шлях до постачання Leopard.

Нова зброя дозволить Україні не лише захиститися від нових атак Росії, а й розпочати наступ, упевнений генсек НАТО Єнс Столтенберг. А консультації щодо Leopard продовжаться. “У нас є вікно можливостей приблизно до весни, коли Україна може розпочати свій контрнаступ”, – заявив Остін.

Україна може проводити наступи на тактичному та стратегічному рівнях, заявив генерал США Марк Міллі. За його прогнозом, звільнити всі території до кінця 2023 року буде дуже важко, але можливо – все залежить від постачання зброї та навчання військових.

Міністр оборони Польщі Маріуш Блащак переконаний: танкову коаліцію вдасться створити. Але Німеччина чинитиме опір до останнього, каже LIGA.net Олексій Мельник, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки в Центрі Разумкова.

“Якщо ми говоримо про терміни, коли вдасться дотиснути, то я думаю – це тижні”, – прогнозує експерт.

Залишається багато важелів впливу на Німеччину, зазначає Катков. Наприклад, контракт ФРН із США на постачання літаків F-35.

“США можуть сказати: ви хотіли до 2026 року купити F-35, а вони будуть до 2030-го. Хотіли модернізувати радіостанції – цінник підвищується. Є величезна кількість важелів впливу. Я не можу навіть гіпотетично уявити причину, через яку Берлін не дасть згоду на реекспорт”, – пояснює експерт Defense Express.

На думку Каткова, якщо Польща чи інші партнери вирішать постачати Leopard в обхід Німеччини, навряд чи Берлін подаватиме позови до міжнародних судів або накладатиме штрафні санкції.

Зеленський вже попросив партнерів на Рамштайн-9 погодити постачання Україні винищувачів F-16 та далекобійних ракет.

Шанси є. Нідерланди готові розглянути питання щодо передання F-16, якщо надійде запит України. Ще одним знаком про можливість постачання винищувачів може бути передання Україні ЗРК Patriot, каже Катков. Вони потрібні, щоби захистити від російських ракет авіабази, які необхідно готувати для прийому західних літаків.

Вашингтон розуміє, що Україні потрібна далекобійна зброя, але поки що не дає ракети ATACMS для HIMARS з дальністю близько 300 км.

Лідерство з цього питання може виявити Британія, як це вже зробила з танками. Про необхідність дати далекобійні ракети заявляв міністр оборони Бен Воллес, а джерела CNN кажуть, що до постачання систем дальньої дії відкриті деякі британські чиновники.

Питання ATACMS сильно заполітизовано, каже Катков. За його прогнозом, найімовірніше, Україна по-тихому отримає крилаті ракети повітряного базування. “Як це було Harm, – каже він. – Тоді росіяни почали кричати й публікувати серійні номери цих ракет. І лише потім на Заході почали визнавати, що ці ракети були передані та вказані в пункті про засоби боротьби з РЛС”.

0 0 голосів
Рейтинг статьи
Підписатися
Сповістити про
guest
0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x