З’ясовано, що сталося в першу мікросекунду Великого вибуху

З ясовано, що сталося в першу мікросекунду Великого вибуху

Фото: pixabay.com

З’ясовано, що сталося в першу мікросекунду Великого вибуху

В першу частку секунди цього явища в космосі існувала тільки одна матерія, яка була здатна до зміни своїх форм.

 

Вчені, які працюють на детекторі ALICE Великого адронного колайдера в ЦЕРНі, досліджували явище, що трапилося з найраннішою матерією під час першої мікросекунди Великого вибуху. Результати роботи опубліковані в журналі Physics Letters B.

 

Наука стверджує, що близько 14 мільярдів років тому космос із нескінченною щільністю і температурою своєї речовини почав стрімко розширюватися. Це явище названо Великим вибухом.

 

У ході такого розширення утворилися частинки, атоми, зірки, галактики і все сьогоднішнє життя.

 

Однак сам процес виникнення первинної речовини залишався невідомим.

 

При експерименті ALICE (A Large Ion Collider Experiment) Великого адронного коллайдера вчені вивчили кварк-глюонну плазму – єдину матерію, яка існувала протягом першої мікросекунди Великого вибуху.

 

“Спочатку плазма, що складається з кварків і глюонів, була розділена гарячим розширенням Всесвіту. Потім частинки кварків перетворилися в так звані адрони. Адрон з трьома кварками утворює протон, який є частиною атомних ядер. Ці ядра – будівельні блоки, з яких складається Земля, ми і навколишній Всесвіт”, – говорять дослідники Копенгагенського університету.

 

Відзначається, що кварк-глюонна плазма була в перші 0,000001 секунди Великого вибуху, але потім зникла.

 

“Коллайдер зіштовхує іони плазми між собою з величезною швидкістю – майже зі швидкістю світла. Це дозволяє побачити, як плазма перетворюється в ядра атомів і будівельні блоки життя”, – додають фізики.

 

Розроблений алгоритм дозволив проаналізувати колективне розширення одночасно і показав, що спочатку кварк-глюонна плазма була рідиною, але незабаром змінювала свою форму.

 

У підсумку, з’ясовано, що КГП, як вода, володіє гладкою і м’якою текстурою, плавно змінюючи свої форми.