Криму – приготуватися: чому для перемоги Україні варто звернути увагу на південь

Криму – приготуватися: чому для перемоги Україні варто звернути увагу на південь

Деокупація анексованого у 2014 році Криму може стати першою ластівкою української перемоги. УНІАН розпитав експертів про основні шляхи звільнення півострова від російських загарбників та можливі спроби Кремля завадити контрнаступу на півдні України.

Все частіше можна почути думки, що найбільш ймовірним місцем для першого великого наступу ЗСУ буде південь країни. Одним з факторів цього є, зокрема, кількість атак на військові об’єкти в Криму.

За словами експерта Інституту Чорноморських стратегічних досліджень Андрія Клименка, і 2023 році вони значно почастішали – з січня в окупованому Криму пролунало близько 30 вибухів. 

“Моніторингова група BlackSeaNews з 1 січня зафіксувала понад три десятки “бавовн” в різних районах півострова. Двадцять чотири з них можна вважати безсумнівними атаками безпілотників. При цьому дванадцять атак зафіксовані в районі Севастополя”, — розповів Клименко. 

Найбільшої інтенсивності вони набули наприкінці квітня, коли впродовж одного тижня стались пожежі одразу на кількох кримських нафтобазах.  Це може свідчити про початок активного знищення критичної та військової інфраструктури окупантів для виснаження ворога перед деокупацією Криму. 

Мінус флот

Найперше, такі атаки суттєво послаблюють Чорноморський флот. Наприклад, у березні ГУР Міноборони підтвердили знищення  крилатих ракет “Калібр”, призначених для пусків з бойових кораблів РФ. А під час пожежі на нафтобазі у Севастополі 29 квітня знищено 40 тисяч тонн дизельного пального, призначеного для заправки флоту. Після вибуху на нафтобазі біля порту Тамань в Краснодарському краї 3 травня, окупантам довелось тимчасово зупинити рух через Керченський міст. І, за даними розвідки Великої Британії, це вже порушує російську мережу зберігання пального. Тож, Росія, ймовірно змінить шляхи і операції з дозаправки. 

“Коригування РФ можуть передбачати додаткові заходи із захисту на об’єктах зберігання пального, як це спостерігається в Туапсе, або розраховувати на використання інфраструктури у регіонах з меншим рівнем ризиків”, — повідомила британська розвідка в Twitter.

Окупантам дійсно доводиться змінювати маршрути кораблів. “Почали орієнтуватися на Новоросійську базу, – підтверджує спікерка ОК “Південь” Наталія Гуменюк, — тяжіти до східних берегів і направляти туди свої ракетоносії”.

Військовий експерт Defense Express  Валерій Рябих пояснює, що після знищення 40 тисяч тонн дизеля в Севастополі, доставити в Крим таку ж кількість палива можливо хіба танкерами або залізницею з Кубані. Але це, щонайменше, 20 потягів. В короткі терміни це зробити надто складно.

"Бавовна" в Севастополі / фото t​​​​​.me/krympartizans
“Бавовна” в Севастополі / фото t​​​​​.me/krympartizans

“Без палива Чорноморський флот стає недієздатним та перетворюється на зручну ціль. Альтернатив небагато: або флот буде перебазовано, або знищено. І росіяни вже його прибирають: передислокували підводні човни до Краснодарського краю”, — говорить Рябих. 

За його словами, з ослабленням Чорноморського флоту Росія втратить можливості для обстрілів території України з моря та блокування українських портів. А коли сухопутне угруповання РФ втратить підтримку з моря, Україна отримає нові можливості для вибиття окупантів в Криму. 

Тривале виснаження 

“Ми можемо атакувати росіян у Криму невеликими групами через Арабатську стрілку – з моря чи з суші. Для цього в нас є британські катери. Тоді окупанти будуть швидше використовувати паливо та боєприпаси, швидше виснажуватись”, — розмірковує голова Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан.

Втім, для ефективного “викурювання” окупантів з півострова потрібна достатня кількість зброї. А саме – далекобійних ракет. 

“Маємо визнати, що окупанти перетворили півострів на потужну військову базу. За різними оцінками, на території Криму 180-200 військових об’єктів. В нас повинно бути достатньо ракет типу “Harm”, а також має бути далекобійна зброя. Це можуть бути керовані ракети з обвісами JDAM, ну, і дрони. Все це має бути дійсно у великих кількостях”, — додав експерт.

З ним погоджується директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець. За його словами, саме через недостатню кількість далекобійної зброї звільнення Криму не можна розпочати вже зараз. 

“Якби зараз були ракети ATACAMS, можна було б говорити: “Давайте почнемо з Криму”. Адже це дозволило б унеможливити постачання російських підрозділів і озброєнь. Бен Ходжес виступає за цю схему. Мовляв, давайте звільнимо Крим, а інше вже впаде, як гнилий фрукт. Але поки ми не маємо для цього технічних засобів. Тих же ракет і, насамперед, авіації”, — зазначає Згурець. 

За різними оцінками, на території Криму 180-200 військових об’єктів / фото ЧП Крым
За різними оцінками, на території Криму 180-200 військових об’єктів / фото ЧП Крым

Однак ситуація може змінитись у разі успішних операцій в межах контрнаступу.

“В  залежності від того, як глибоко ми викорінимось в окуповану територію, наскільки глибокими будуть удари, пов’язані з виходом на узбережжя Азовського моря, буде формуватись стратегія звільнення Криму, – зазначає Згурець. –  Позиція США може змінитись. Ті підрозділи, які використовують сьогодні Himars, завтра стрілятимуть ракетами ATACAMS. Також, коли ми виходимо на узбережжя, наші засоби з дальністю 80 кілометрів дозволять знищувати перешийки на півночі півострова”. 

Жест доброї волі

“Ворога потрібно відрізати від Криму – зробити так, аби Росія не змогла використовувати тимчасово окупований півострів у воєнних цілях і, зрештою, здійснила так званий кримський жест доброї волі”, — наголошує представник ГУР МО України Андрій Черняк.

За цією логікою, деокупація Криму, у загальних рисах, відбуватиметься за Херсонським сценарієм, вважає військовий оглядач “Інформаційного спротиву” Олександр Коваленко.  І така операція буде так само унікальною, як харківська або київська.

“Це буде така собі суміш сценарію острова Зміїний та правобережної Херсонщини. Тобто ніхто не буде проводити якусь масштабну сухопутну операцію… Натомість декілька місяців буде тривати знищення об’єктів військової інфраструктури. Теперішня “бавовна” — це поки що перша фаза, розігрів”, – говорить Коваленко.

За його словами, основний етап деокупації Криму триватиме щонайменше півроку після того, як українські сили вийдуть на адмінкордони.

Натомість директор New Geopolitics Research Network Михайло Самусь припускає: якщо військовий контингент РФ не вийде з Криму добровільно, українські сили можуть провести комплексну операцію з заходом та веденням бойових дій на території півострова.

За словами експерта, основний етап деокупації Криму триватиме щонайменше півроку після того, як українські сили вийдуть на адмінкордони / фото Радіо Свобода
За словами експерта, основний етап деокупації Криму триватиме щонайменше півроку після того, як українські сили вийдуть на адмінкордони / фото Радіо Свобода

“Але навряд чи Крим буде одразу деокупований повністю. Там потужне угруповання з сухопутних, авіаційних і морських сил. Не може бути так, щоб вони взяли і пішли собі в Новоросійськ”, – зазначає він.

Тому більш ймовірний сценарій – спочатку знищити все, що дозволяє противнику оборонятись, а далі варто очікувати на проведення наземної операції.

“Можливо, українська армія зайде в Крим, а сили РФ в Севастополі, наприклад, стануть в осаду. Але коли ми їх відріжемо, Крим перетвориться на острів. Гарнізонам залишиться або вийти, або здатися в полон”, — вважає Самусь. 

Окопи на пляжі

Росіяни справді потужно готуються до оборони Криму. Понад півроку вони рили окопи, будували фортифікації, розміщували на пляжах бетонні “зуби дракона” та навіть мінували територію півострова. 

“Від своїх джерел ми отримали інформацію, що копають не лише вздовж узбережжя, а й по периметру населених пунктів: біля сіл Некрасовка та Дмитрівка. Також маємо  інформацію, що росіяни закопують міни в Красноперекопському районі, в степах. Риють окопи ближче й до Арабатської стрілки та Чонгара, в Генічеському районі, тобто по Азовському морю. Але оскільки там дуже вологий ґрунт, їм доводилось прокладати дерев’яні споруди”, — зазначає голова правління Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв.

Проте чи завадить це деокупації Криму?

“Окупанти дійсно бояться того, що посиплеться їхнє угруповання військ на лівобережжі Херсонщини. Росіяни будуть тікати в Крим і тоді півострів, за їхніми розрахунками, має стати форпостом оборони. Але хіба ці споруди від чогось рятують  після взяття півострова під вогневий контроль?”, – каже військовий експерт Олександр Мусієнко.

Представниця президента України в Криму Таміла Ташева не виключає, що бойові дії на території Криму цілком реальні / фото із соцмереж
Представниця президента України в Криму Таміла Ташева не виключає, що бойові дії на території Криму цілком реальні / фото із соцмереж

На його думку, “підготовка” окупантів до оборони Криму більше схожа на відмивання грошей та роботу на аудиторію РФ.

“Це, певною мірою, навіть смішно. Наприклад, “зуби дракона” виробляє компанія Пригожина. Вони їх навіть не цементують, Тож, це – відмивання грошей. Демонструють, що підготовлені, для російського ТВ. Мовляв, їм нічого не загрожує”, — говорить Мусієнко. 

“Багато питань “навіщо?”, але відповідь одна: так вони востаннє розкрадають бюджет. Навіщо рити окопи на пляжі, на який неможливо зробити висадку десанту? Ніхто не піде на таку операцію. По-перше, це неможливо технічно. По-друге, навіть якщо щось таке уявити, наслідками можуть бути величезні втрати. Тому ніяких десантів з моря в Криму не буде”, — додає Олександр Коваленко. 

Втім, представниця президента України в Криму Таміла Ташева не виключає, що бойові дії на території Криму цілком реальні. Зокрема, якщо Росія відмовиться вивести свої війська. Тому населенню варто бути готовим до будь-якого розвитку ситуації.

“Окупанти готуються: кілометри окопів, протитанкові споруди на Керченському перешийку, стягнення техніки та концентрація там військових. Тому ми підготували рекомендації населенню під час деокупації та можливих бойових дій. Зокрема, радимо запасти їжу та питну воду, приготувати українські документи, завчасно знайти найближче сховище”, — розповідає вона.  

Діяти швидко зараз потрібно тим, хто проживає поруч з військовими об’єктами. Їм варто виїхати якомога далі. Адже експерти прогнозують, що сезон “бавовни” в Криму тільки розпочинається.

0 0 голосів
Рейтинг статьи
Підписатися
Сповістити про
guest
0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x