Спалах Covid у КНР. Світова торгівля під загрозою

Спалах Covid у КНР. Світова торгівля під загрозою

Фото: Getty

Коронавірус у Китаї паралізував світову торгівлю

Світ занурився в епоху безпрецедентного зриву ланцюга поставок товарів, кажуть експерти. Порушення індустрії перевезень можуть призвести до затримок доставок і напередодні новорічних свят.

 

Новий спалах коронавірусу в одному з основних центрів світової контейнерної торгівлі – китайській провінції Гуандун – викликала перебої в роботі великих портів півдня країни. Виниклі затримки в світовій торгівлі можуть виявитися серйознішими, ніж від блокування Суецького каналу. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

 

Дефіцит і зростання цін

 

Спалах коронавірусної інфекції в провінції Гуандун на південному узбережжі Китаю призвів до перебоїв у роботі контейнерних портів Шеньчжень і Гуанчжоу, які є третім і п’ятим за величиною в світі.

 

Ці порти – одні з декількох в регіоні, які в сукупності утворюють життєво важливі ворота для експорту з дельти Перлової річки, великого китайського центру виробництва і технологій.

 

Для локалізації спалаху COVID-19 термінал Яньтянь у Шеньчжені був закритий з 25 по 31 травня. Зараз адміністрація порту успішно запустила його частину, повернувши продуктивність, приблизно, до третини від норми.

 

Часткове закриття терміналу Яньтянь у Шеньчжені призвело до перерозподілу вантажів на користь сусідніх терміналів Наньша в Гуанчжоу і Шекоу Шеньчжені, що спричинило за собою затори і там. Крім того, в китайських портах різняться митні вимоги, що обмежує можливість перенаправлення вантажів.

 

Минулого тижня агентство Bloomberg попереджало, що затримки через перевантаженість портів на півдні Китаю, викликані новими спалахами коронавірусу, можуть порушити глобальні ланцюжки поставок, що, ймовірно, призведе до зростання цін.

 

Затримки вже стали причиною подорожчання перевезень в Китаї через брак контейнерів і підвищений експортний попит, відзначив віце-президент з маркетингу компанії Project44 Джош Бразил.

 

Високі транспортні витрати – це лише один із факторів, який може сприяти загрозі глобальної інфляції, що насувається, підкреслив експерт.

 

Затримки в обробці контейнерних вантажів складають до семи днів, а загальний транзитний час збільшується до 15-16 днів. Це позначається на вартості товарів, пише газета Коммерсант із посиланням на джерела.

 

Аналітики вважають, що те, що відбувається на півдні Китаю, може призвести до більш серйозних наслідків, ніж контейнеровоз Ever Given, що сів на мілину в березні.

 

Блокування ним Суецького каналу зачіпало 55 тисяч TEU (одиниця виміру місткості вантажних транспортних засобів) на добу і тривала шість днів. А проблеми в Яньтяне стосуються 25,5 тисячі TEU на добу, але вони тривають вже понад два тижні.

 

На думку експертів, ситуація стабілізується до кінця літа або на початку осені, але затримки будуть відчуватися ще два-три квартали. Також учасники ринку сходяться на тому, що вартість фрахту зросте.

 

 

“Дефіцит і затримки контейнерів істотно вплинули на здатність компаній доставляти товар споживачам. Ми знаходимося в епосі безпрецедентного зриву ланцюга поставок”, – сказав Алекс Гершем, генеральний директор і співзасновник технологічної компанії Zencargo.

 

Раніше експерти Euler Hermes оцінили втрати світової економіки від перебоїв у ланцюжках поставок у 2021 році.

 

З початку року перебої в ланцюжках поставок товарів відбуваються, наприклад, через брак контейнерів і дефіцит напівпровідників. Все це може призвести до скорочення реального приросту світової торгівлі на 1,4 процентних пункту, що становить, приблизно, 230 мільярдів доларів.

 

Причиною дефіциту контейнерів став дисбаланс торгівлі Китаю зі США і Європою, через що порожні контейнери скупчилися в Північній Америці, а також через відкладений попит, викликаний пандемією.

 

Що стосується браку мікросхем, то він пов’язаний з тим, що навесні 2020 року на тлі пандемії концерни скоротили замовлення, а зараз галузь виявилася просто не готовою до різкого відновлення обсягів.