Уряд натякає на зростання тарифів: коли та наскільки подорожчає електрика

Уряд натякає на зростання тарифів: коли та наскільки подорожчає електрика

Представники влади все частіше почали говорити про можливе підвищення тарифів на електроенергію для населення. При тому, що вже рік в країні іде кривава, руйнівна війна, через яку багато українців залишились без роботи, а більшість наших зарплат не зростає вслід за цінами.

Чинні тарифи на електроенергію для домогосподарств діють до 31 березня цього року. Тож зараз розпочинається активна дискусія навколо питання: чи варто підвищувати вартість електрики після надзвичайно важкої для країни та енергетиків зими, чи залишити все як є?

Найбільш радикальний варіант зміни тарифів передбачає встановлення в Україні повністю ринкових цін на енергію

Українцям не варто тішити себе згадкою про запроваджений в країні мораторій на підвищення тарифів протягом дії воєнного стану та шести місяців після його припинення. Бо він стосується тільки опалення, газу та гарячої води. Заборона підвищувати вартість електрики та холодної води при цьому не передбачалась. А тепер наші чиновники обережними і розмивчастими формулюваннями та натяками потроху почали готувати населення до можливих змін.

Зокрема, голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, Костянтин Ущаповський повідомив, що уряд розробляє програму, яка дозволить після опалювального сезону повернутися до питання підвищення тарифів на комунальні послуги. А радник прем’єр-міністра України Юрій Бойко визнав, що розглядається декілька концепцій підвищення тарифів на електроенергію для населення, яке можуть ухвалити вже навесні. 

Найбільш радикальний варіант зміни тарифів передбачає встановлення в Україні повністю ринкових цін на енергію. Це означає, що населення буде купувати електроенергію за такими ж цінами, як і промислові споживачі, – наразі на рівні п’яти-шести гривень за кіловат-годину, що вчетверо вище поточної вартості.

Навесні уряд може схвалити рішення про підвищення тарифів, оскільки інакше кризу в енергетиці подолати не вдасться

Наразі для індивідуальних побутових споживачів тариф становить 1,44 гривні за кіловат-годину при споживанні до 250 кіловат та 1,68 гривень – якщо понад 250 кіловат-годин на місяць.

Чиновники також розглядають варіанти поступового підняття цін. Наприклад, за певним графіком, що матиме більш м’які економічні наслідки для споживачів.

Варто зазначити, що вже багато років в Україні відкладають болюче питання підняття тарифів на електроенергію для населення: суттєво вони не змінюються з березня 2017 року. 

Масштабні руйнування вітчизняних енергетичних об’єктів російськими ракетами та дронами, які активізувались з жовтня 2022 року, стають досить переконливим аргументом для змін. За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, рашисти пошкодили або зруйнували половину національної енергосистеми. Тож навесні уряд може схвалити рішення про підвищення тарифів, оскільки інакше кризу в енергетиці подолати не вдасться.

За оцінками експертів, на підтримку штучно низьких тарифів витрачається понад сто сорока мільярдів гривень на рік. Для економіки країни, яка вже 12 місяців знаходиться у стані війни, це дуже значний тягар.

Урядовці ймовірно розраховують змінити вартість електричної енергії після завершення опалювального сезону і вже заклали це у бюджет

Цікаво, що діючі тарифи наразі працюють однаково для всіх: для заможних громадян із великими приватними віллами, для домогосподарств середнього достатку, і для самотніх та малозабезпечених, які потребують підтримки держави.

Зрозуміло, що зміни тарифів мають потягнути за собою і зміну системи субсидіювання. Наразі розглядається такий варіант: замість поточної системи дотацій для всіх споживачів будуть впроваджені субсидії тільки для незахищених верств населення. 

За словами урядовців, нова стратегія обійдеться платникам податків дешевше, і при цьому дозволить захистити громадян з найнижчими рівнями доходу. Натомість ті, хто може сплачувати за енергію, будуть це робити за ринковими розцінками.

Поки неясно, яким буде фінальне рішення уряду про підвищення тарифів, і чи не буде воно вкотре перенесено.

Судячи з озвученого чиновниками, більше за все підвищення тарифів відчує на собі середньостатистична сім’я із працюючими громадянами. Адже заможні зможуть сплатити будь який ринковий тариф, а бідні і похилі громадяни будуть отримувати компенсацію від держави.

Значно зекономити дозволить використання електроприладів вночі, завдяки нічному тарифу, який вдвічі дешевший за денний

До речі, у державному бюджеті на 2023 рік на житлові субсидії передбачено майже на десять відсотків менше коштів, ніж минулоріч – тридцять сім мільярдів гривень.

Крім того, на цей рік уряд очікує, що середньомісячна чисельність осіб, яким виплачуються пільги на оплату житлово-комунальних послуг скоротиться на півмільйона осіб, до 1,2 мільйонів. А середньомісячний розмір пільги зросте з 641,8 до 824,3 гривень. Тобто уряд планує, що отримувачів субсидій стане менше, але розмір виплати зросте.

Враховуючи те, що на час війни та шість місяців після нашої перемоги діятиме мораторій на підвищеннях цін на комунальні послуги, окрім електрики та холодної води, урядовці ймовірно розраховують змінити вартість електричної енергії після завершення опалювального сезону і вже заклали це у бюджет.

Звичайним громадянам буде важко з розумінням поставитись до підвищення тарифів, навіть на фоні такої очевидної необхідності допомогти вітчизняній енергетиці у відновленні. Оскільки зарплати в Україні у ці важкі часи не встигають за зростанням споживчих цін, які минулого розу виросли на 26 відсотків.

Можлива зміна тарифів буде болючим, але сильним поштовхом реально попрацювати над енергоефективністю нашого житла та побутовою економією. Найбільш “прожерливою” до електрики є побутова техніка: електроплити споживають від чотирьох до семи кіловат, а електрообігрівачі, бойлери, пральні машини і електрочайники біля 1,5-2,5 кіловат. Тому варто обирати техніку із найвищим показником енергоефективності  А+++.

Значно зекономити також дозволить використання електроприладів вночі, завдяки нічному тарифу, який вдвічі дешевший за денний.

Власникам заможних будинків варто замислитись над встановленням сонячних батарей на дахах та у своїх дворах, щоб покривати побутові потреби у електриці та не переплачувати. Те ж саме стосується і мешканців ОСББ, деякі сучасні і організовані об’єднання це вже роблять і почали відчувати реальну вигоду.

Навіть, якщо влада не наважиться швидко підняти тарифи, це не значитиме, що можна марно витрачати енергоресурс, який здобувається титанічною працею енергетиків. А можливе зростання цін обов’язково має супроводжуватись справедливою системою субсидій, активним розвитком національної економіки і збільшенням доходів населення.

0 0 голосів
Рейтинг статьи
Підписатися
Сповістити про
guest
0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x